Ceny elektřiny

3,6 procenta

bude pokles koncových cen elektřiny pro domácnosti od ledna 2010. Samotná cena elektřiny poklesne zhruba o 15 procent (např. u ČEZ o 15,3 %), toto snížení ale vyváží zdražení poplatků za dopravu proudu a příspěvky na zelenou energii, které jsou součástí celkových plateb.

7,4 mld. Kč

vynaloží Češi v roce 2010 celkem na podporu zelené energie. Největší díl - 2,8 miliardy - spolknou sluneční elektrárny. Příspěvky jsou součástí plateb za elektřinu, v příštím roce budou tvořit kolem pěti procent celkových plateb domácností za proud.

4,7 procenta

O tolik poklesnou ve srovnání s letoškem příští rok výkupní ceny elektřiny z větrných elektráren. Platí to pro zdroje, které budou příští rok uvedeny do provozu. O pět procent zřejmě ERÚ sníží i výkupní ceny elektřiny pro sluneční elektrárny, zatím to však oficiálně nepotvrdil.

Cena elektřiny pro domácnosti se příští rok sníží v průměru o 3,6 procenta, cena plynu se nezvýší. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Ten již dříve řekl, že celkovou cenu elektřiny příští rok ovlivní především pokles její spotřeby.

Podle propočtů by rodina, která bydlí v panelákovém domě a elektřinou netopí, mohla příští rok zaplatit za elektřinu o necelých 320 korun méně než letos.Při ohřevu vody a vaření ušetří domácnost 1100 korun, po připočtení elektrického vytápění se ušetří zhruba 3000 Kč.

Domácnosti, kterým dodává elektřinu společnost ČEZ, od ledna zaplatí v průměru o 3,55 procenta méně než letos.

Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny sníží v průměru o 3,97 procenta a zákazníkům Pražské energetiky ceny klesnou od začátku příštího roku v průměru o 3,21 procenta.

Bohužel se do jejich peněženek promítne výrazně méně zhruba patnáctiprocentní očekávaný propad cen samotné (silové) elektřiny. Ten totiž z velké části "vynuluje" nárůstem plateb za regulované položky, tedy za přenos a distribuci elektřiny.

Ještě víc však do cen elektřiny promluví vyšší příspěvek na "zelenou" energii, který je součástí celkových plateb za proud. Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje, že tento příspěvek stoupne v příštím roce na trojnásobek a bude tvořit pět procent celkových plateb. Celkem přitom Češi vynaloží na podporu obnovitelných zdrojů, tedy třeba slunečních či větrných elektráren, v příštím roce 7,4 miliardy korun.

Podniky se podle Fiřta mohou těšit na větší zlevnění než domácnosti. Silová elektřina se na celkové faktuře podílí u firem asi třemi čtvrtinami, zatímco u domácností jen polovinou.

Celkovou cenu elektřiny pro příští rok ovlivní především pokles její spotřeby. Ta v ČR v minulých letech dlouhodobě rostla zhruba dvouprocentním tempem ročně. Ekonomická krize ale způsobila, že velcí a střední zákazníci omezují výrobu a elektřiny odebírají méně. "Elektřiny je více, než zákazníci potřebují, přitom dosud to bylo naopak," uvedl Fiřt.

ERÚ již ve středu oznámil, že od 1. ledna příštího roku klesnou výkupní ceny energie vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách. ERÚ snížil sazbu za megawathodinu z menších elektráren uvedených do provozu v příštím roce o téměř pět procent na 12.250 Kč.