Drahé půjčky lidem a klesající úroky z vkladů. Taková bude situace v českých bankách v roce 2010. Přestože se totiž ekonomika odrazila ode dna a v příštím roce bude znovu růst, zůstávají banky opatrné. Dál totiž poroste nezaměstnanost, a tím i riziko nesplácených úvěrů.

"Když přišla krize, banky zvýšily rizikové přirážky z úroků. Jenže i když se situace v ekonomice zlepšila, nebudou hlavně v případě domácností příliš rychle tyto přirážky snižovat. Normalizaci, co se týče výše úroků, bych čekal koncem příštího roku," sdělil HN Pavel Kysilka náměstek generálního ředitele České spořitelny.

Banky tak budou nadále držet úroky vysoko, a to i přesto, že sazby České národní banky, podle kterých se tržní sazby mají hýbat, jsou na historickém minimu jedno procento.

Hlavním důvodem toho, proč banky budou držet úroky minimálně tam, kde jsou, je růst nesplácených úvěrů, na které si banky musí tvořit rezervy. Podle studie italské UniCredit Bank jejich poměr ke všem úvěrům v Česku vzroste v příštím roce na 7,3 procenta. Odhad pro letošek je 5,9 procenta. "Příští rok bude pro banky zdaleka nejtěžší, budou totiž muset tvořit rezervy na rychle narůstající nesplácené úvěry. Pokud si tak banky budou chtít udržet ziskovost, budou muset pravděpodobně zvýšit úrokové marže," myslí si David Marek hlavní ekonom Patria Finance. Jinými slovy půjčovat se levněji zřejmě nebude. Na druhou stranu třeba spotřební úvěry již začínají být pro lidi drahé a další růst úroků by mohl významně odradit zákazníky. A banky v tom musí být opatrné. U hypoték tak již někde úroky mírně snižují.

Firmy mají nejhorší za sebou

Trochu jiná situace bude u půjček pro firmy. Ty mají totiž to nejhorší za sebou a mělo by být pro ně snazší se k úvěrům dostat. "Situace ve firmách se bude lepšit a nejedna společnost se najednou z hlediska rizikovosti dostane do kategorie, kdy na úvěr dosáhne," říká Kysilka. To se odráží i na úrocích. Podle údajů ČNB byl v září průměrný úrok domácnostem v českých bankách 14,98 procenta. Tento hypotetický úrok odráží jak úroky z hypoték, tak spotřebních úvěrů nebo kontokorentních úvěrů. Před rokem to bylo 12,46 procenta. Naopak úroky pro firmy klesají. V říjnu 2008 byl průměrný úrok 5,5 procenta, teď je 4,11 %.V obou případech však platí, že bude ještě dlouho trvat, než se úroky dostanou na hodnoty před krizí a není vůbec jasné zda se tam vůbec někdy dostanu. Ekonomové totiž předpkládají, že banky zůstanou všeobecně opatrnější. Na rozdíl od úvěrů naopak klesají úroky z vkladů. Dá se předpokládat, že tak letos peníze v bance nevydělají ani na inflaci.

"Poslední rozhodnutí ČNB o snížení sazeb nebylo úplně očekávané. Trh zřejmě zareaguje výrazněji než v minulosti," řekl mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Před dvěma týdny snižovala úročení spořicího účtu eMax mBanka z 2,5 na dvě procenta. Týden před Vánocemi se přidala Komerční banka a Česká spořitelna, která snížila úroky na spořících účtech i vkladech. Tato situace potrvá dokud nezačnou růst sazby ČNB. To se ovšem očekává nejdříve v druhé polovině příštího roku.