Jak zlevnily byty
 
Pro zobrazení grafu cen bytů v ČR klikněte na obrázek

Byty na hypotéku jsou dnes díky pokračujícímu poklesu úroků a snížení cen nemovitostí nejdostupnější za poslední tři roky. Lidé, kteří nákup kvůli krizi odkládali, mají teď šanci nové bydlení výhodně získat také proto, že banky jsou ochotnější půjčovat.

Vyplývá to z porovnání, jež HN provedly v minulém týdnu na základě údajů jednotlivých bank.

Graf vývoje cen bytů v ČR najdete ZDE

Tak například svobodný muž, který nemá žádné další půjčky a jeho hrubá mzda dosahuje 30 tisíc korun, může nyní u České spořitelny získat milionovou hypotéku na dvacet let s pětiletým pevným úrokem, a to i za sazbu pod čtyři procenta ročně. Ostatní banky mu většinou nabídnou úrok pohybující se kolem 4,4 procenta.

I tak jde o cenu,  která se objevovala jen v době největšího hypotečního boomu v letech 2005 až 2007. Klient, jenž si vzal novou hypotéku v říjnu, zaplatí na měsíční splátce obvykle kolem 6300 korun. Podle obdobného srovnání HN byla ještě na jaře splátka stejné hypotéky dražší o 400 až 700 korun.

„Úroky můžou jít do konce roku ještě dolů, přestože už pokles nebude tak razantní jako v září a říjnu. Trh se stabilizoval, ČNB dala najevo, že je zvýšení sazeb otázkou až příštího roku, a banky budou chtít o klienty dál bojovat hlavně cenou,“ říká Libor Ostatek, šéf poradenské firmy Golem, jež se na hypotéky specializuje.

Banky však také uvolnily podmínky. Především zvyšují částky, které jsou lidem ochotny půjčit. Zatímco například rodina s čistým příjmem 30 tisíc měsíčně získá nyní již v několika bankách hypotéku ve výši bezmála dva a půl milionu korun, ještě letos v březnu to bylo možné jenom v jedné bance.

Od té doby značně vzrostly i částky, jež banky půjčí lidem s vysokými příjmy. Nejodvážnější je UniCredit Bank. Například rodina s čistým příjmem 150 tisíc měsíčně může získat až 22 milionů korun. Ještě v březnu to bylo o šest milionů méně.

Na tuzemský trh se také vracejí hypotéky bez doložení příjmu, které s příchodem krize skoro zamrzly. Kromě skupiny ČSOB a Raiffeisenbank je obnovil i Wüstenrot.

Nájem, nebo hypotéka? Velkou přílohu HN o tom, co se vyplatí v bydlení, čtěte v pondělních HN.