Pokuta pro spořitelny je opět ve hře


Stavebním spořitelnám dál hrozí stamiliónová pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozkladová komise antimonopolního úřadu podle informací HN nevyhoví odvolání spořitelen a šéf úřadu Martin Pecina příští týden vrátí případ zpět k došetření na takzvaný první stupeň.
Úřad nyní svým postupem vyvrací předchozí spekulace o tom, že stavebním spořitelnám pokutu (kterou už předtím snížil) nakonec zcela odpustí.

Posudek: Klienti byli biti

Podle informací HN poslední nezávislý posudek, který si antimonopolní úřad nechal zpracovat, podporuje původní rozhodnutí o udělení pokuty.
Úřad chce ale ještě posílit důkazy, že spořitelny svým jednáním klienty poškodily.
Analýzu, která by to prokazovala, chce teď Pecina znovu po úřednících úřadu, kteří se případem už zabývali - proto se záležitost vrací do prvoinstančního řízení.
Antimonopolní úřad stále viní všech šest stavebních spořitelen z toho, že si navzájem neoprávněně vyměňovaly data o klientech a pak podle nich údajně stanovovaly poplatky. Těchto informací využívaly při zdražování poplatků za stavební spoření.
"Delikt ani pokuta nebyly posudkem zpochybněny," řekl včera pouze Pecina. Průběh šetření a jeho možný výsledek komentovat odmítl.

Půlmiliardová pokuta

Pokutu, původně v rekordní výši 484 miliónů korun, uložil antimonopolní úřad spořitelnám už před dvěma lety. Po jejich odvolání však loni úřad sankci snížil na 201 miliónů korun. Snížení původní pokuty na méně než polovinu odůvodnil tím, že stavebním spořitelnám nebylo prokázáno první obvinění, aneb zneužití společného dominantního postavení na trhu.
Spořitelny se ale opět odvolaly, protože už od začátku jakékoli porušení pravidel hospodářské soutěže odmítaly.
Letos na jaře pak Pecina řekl, že zdůvodnění sankce není dostatečné: "V tomto stavu pokutu nepotvrdím."
Zástupci stavebních spořitelen včera zopakovali, že s potenciální pokutou nesouhlasí.

"Nic jsme neprovedli"

"V každém případě trváme na tom, že žádná kartelová dohoda neexistovala. Nezbývá nám než vyčkat na to, jak celá kauza dopadne," uvedl Rostislav Trávníček, mluvčí Českomoravské stavební spořitelny, která je ze šestice spořitelen v zemi největší. "Každopádně se proti případné sankci budeme bránit všemi dostupnými prostředky, včetně soudu." Obdobně reagovaly i další spořitelny. "Věříme, že další šetření potvrdí, že jsme se ničeho nezákonného vůči klientům nedopustili," uvedla za Stavební spořitelnu České spořitelny mluvčí banky Klára Gajdušková.
K zakázané výměně informací došlo údajně v prosinci 1997. Spořitelny si během ní měly dohodnout obsah a strukturu statistických přehledů, které si pak mezi sebou vyměňovaly.
I když se kauza stavebních spořitelen táhne už dva roky, samotné vyšetřování úřadu klientům pomohlo. Teprve po jeho zásahu začalo Ministerstvo financí připravovat novelu zákona, která posiluje pozici zákazníků.
Od loňského 1. října musí spořitelny u nových smluv garantovat poplatky na šest let dopředu a nesmějí je během této doby měnit.
Pecina slibuje, že celý případ nebude protahovat. Výsledek prvoinstančního řízení by měl být známý zhruba za měsíc. Očekávané odvolání proti verdiktu by rovněž nemělo trvat déle než měsíc.


Stavební spořitelny versus antimonopolní úřad

Srpen 2004
Šest stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot) si údajně předávalo statistické přehledy a domlouvalo se na stanovování poplatků. Antimonopolní úřad jim nepravomocně uložil pokutu ve výši 484 miliónů korun.
Říjen 2004
Všechny spořitelny podaly proti verdiktu rozklad.
Srpen 2005
Bývalý předseda úřadu Josef Bednář pokutu zrušil a vrátil případ znovu k projednání.
Prosinec 2005
Nový šéf úřadu Martin Pecina snížil pokutu na 201 miliónů korun, protože se neprokázalo kartelové jednání. Pokuta je nepravomocná.
Leden 2006
Všech šest spořitelen se opět odvolalo, protože od začátku jakékoli porušení pravidel hospodářské soutěže odmítají.