Cena diamantů rychle poroste

Muži, kteří chtějí dámám svého srdce zakoupit drahocenný šperk osázený diamanty, by si měli pospíšit. Ceny těchto vzácných kamenů budou totiž v příštích letech zřejmě prudce stoupat. Poptávka totiž vzrůstá a jejich produkce naopak, poprvé za poslední čtvrtstoletí, klesla. Cena drahých kamenů by tak mohla v brzké době překonat i měď, zinek či nikl, tedy letošní nejvýnosnější komodity.
Podle Jamese Pictona, analytika společnosti W.H. Ireland, který trh s diamanty sleduje již 35 let, by mohla produkce diamantových dolů po celém světě do roku 2015 klesnout až o dvě procenta. V posledních pěti letech přitom produkce vylétla o 9 %, neboť se těžařské společnosti snažily rychle najít nová naleziště, aby pokryly rostoucí poptávku. Uvedla to organizace World Diamond Council.
K propadu produkce přispívá i fakt, že některá naleziště nelze využívat kvůli nebezpečné mezinárodněpolitické situaci. Spory o přístup k ložiskům drahých kovů stojí mj. za násilím v Angole a Demokratické republice Kongo. V občanské válce zahynuly od roku 1998 již čtyři milióny lidí.

Zájem o kameny stoupá

Cenu diamantů žene vzhůru také stoupající poptávka. Tažena je především rychle rostoucími ekonomikami Indie a Číny. Podle společnosti Diamond Forecast zdvojnásobila Čína od roku 2001 nákup diamantů a v tomto roce by mohla nakoupit až o 20 procent drahých kamenů více než loni.
Diamanty jsou tak skvělou investicí, tvrdí Evy Hambro z World Mining Fund. "Rozdíl mezi poptávkou a nabídkou je tu mnohem větší než u ostatních komodit," říká. Cena surových diamantů by podle Pictona mohla v příštích šesti letech vzrůst až o 30 procent. Souhlasí s ním i Andrew Fergusson ze společnosti New City Investment Managers, který říká, že diamanty mohou v příštích letech velmi snadno překonat i výnosnost základních kovů. "Vezmeme-li v úvahu obrovský nárůst poptávky a současný pokles produkce, očekávám velmi dobrou návratnost investic," říká.
Na rozdíl od jiných komodit, diamanty se na komoditních trzích neobchodují. Obchody probíhají specifickým způsobem. Největší světový producent drahých kamenů, firma De Beers, která prodává 60 % všech surových diamantů na světě, pořádá každých pět týdnů pro pár vybraných odběratelů tzv. sighty. Na těchto schůzkách se prodávají balení s nejlepšími diamanty, o jejichž ceně lidé z De Beers rozhodnou sami ještě před sešlostí. Odběratelé, kterým se říká sightholdeři, pocházejí vesměs ze zemí s velkou tradicí broušení diamantů, jako je Izrael či Belgie.

Vyšší zisky pro producenty

Podle společností JPMorgan Chase a Merrill Lynch potěší nárůst cen drahých kamenů především jejich producenty. Firmy jako African Diamonds či Petra Diamond výrazně zvýší své zisky.
Pokles produkce mohou oslavovat i prodejci diamantů. Podle Pictona nakoupili zákazníci v tomto roce diamanty v celkové hodnotě přesahující 70 miliard dolarů. Prodejci jako De Beers či Tiffany & Co. usilují o to, aby se prodeje ještě zvýšily. Například firma De Beers chce ve spolupráci se společností LVMH Moet Hennesy Louis Vuitton v tomto roce otevřít dvacet nových obchodů. "V diamantech je určité kouzlo, které lidi zcela uchvacuje," říká Stephen Webster, u kterého si nechaly svatební prsteny zhotovit například zpěvačky Madonna či Pink.
Ohrozit rostoucí cenu diamantů by ale mohly tzv. syntetické drahokamy. Od roku 1955, kdy General Electric vynalezla proces výroby, se jejich užívání stále zvyšuje. Nyní je zhruba polovina diamantů, které jsou v průmyslu užívány k řezání, broušení a vrtání, syntetického původu.