Koruna vytrvale posiluje a vypadá to, že si tendenci k posilování udrží. Většina lidí jásá, lyžování v Alpách bude levnější, na dovolené u moře si budeme moci dovolit dražší večeři a vyjde nás to vlastně stejně jako minulý rok. Každá mince má ale dvě strany.

V období, kdy si jedni užívají levnější euro, případně dolary, si druzí zoufají, že všechny jejich investice v cizí měně přijdou v podstatě vniveč, nebo skončí dokonce ve ztrátě. Ztrátu v porovnání s benchmarkem totiž zaznamenávají i podílové fondy denominované v české koruně orientující se na zahraniční trhy.

KDO ZTRÁCÍ NA POSILUJÍCÍ KORUNĚ?

Pokud si kladete tuto otázku, vězte, že vysvětlení není tak složité. Domácí podílové fondy vedené v koruně nenakupují všechny cenné papíry v koruně, resp. u nás doma. Na to, aby koupily dluhopisy nebo akcie mimo ČR, potřebují nakoupit dolary, nebo eura, ve kterých pak v zahraničí investují. Na výnosy podílového fondu pak má kromě vývoje na trhu cenných papírů vliv i pohyb kurzu koruny vůči cizí měně. Když poté dochází k posilování koruny, jako je tomu dnes, zahraniční měny se vůči ní znehodnocují a zároveň se znehodnocují i výnosy v těchto měnách.

A PROČ?

Ukázkovým příkladem, jak může měnový kurz znehodnotit výnosy konzervativního investora, může být dolarový dluhopisový podílový fond. Ten investuje prostředky převážně do likvidních amerických dluhopisů denominovaných v USD. Za období let 2000 až 2004 mohl vydělat kolem 37 %, tj. kolem 7 % ročně. Dolarový investor tedy mohl být spokojen, český investor nikoli.

Na počátku roku 2000 stál totiž americký dolar 36 korun. V říjnu téhož roku byl na prodej již za 41 Kč a český investor vydělával kromě výnosů fondu také na kurzovém rozdílu, což bylo dalších takřka 14 procent navrch. Poté však dolar začal klesat a na konci roku 2004 se prodával již jen za 23 Kč, což byla za sledované období ztráta kolem 36 %. Prakticky celý výnos tak byl znehodnocen vývojem měnového kurzu. A totéž se děje s výnosy podílových fondů - cenné papíry vydělávají, výnos fondu však zhltne posilující měna.

JAK SE ZAJISTIT?

Měnové riziko sice ovlivňuje výnosy výrazně, na druhé straně jde ale vcelku jednoduše eliminovat. K tomuto účelu se využívají tzv. měnové swapy, při kterých se s každým nákupem zahraniční měny realizuje také prodej měny s odloženým vypořádáním (zpravidla na měsíc). Před zrealizováním (vypořádáním) odloženého prodeje se transakce zopakuje a pokud mezitím koruna posílila, fond má zisk z rozdílu měnových kurzů. Tento rozdíl je téměř shodný se ztrátou zahraničních cenných papírů vyjádřenou v české koruně a změna měnových kurzů nemá na konečný výnos investice prakticky žádný vliv. Zajišťovací operace jsou samozřejmě spojeny s určitými poplatky; ty jsou však v porovnání s výkyvy měnových kurzů většinou zanedbatelné.

U KONZERVATIVNÍCH INVESTIC JE NEBEZPEČÍ VYŠŠÍ

Vzhledem k výrazné konzervativnosti domácích investorů není překvapením, že většina Čechů umisťuje prostředky do nástrojů peněžního trhu nebo dluhopisů a akciová složka v jejich portfoliích zabírá skutečně zanedbatelné množství. A právě v málo rizikových nástrojích, u kterých výnosy nedosahují desítky procent ročně, je zajišťování se proti měnovému riziku nejdůležitější. Dalo by se říct, že čím konzervativnější nástroj, tím je měnové riziko méně žádoucí.

Riziko kolísání akciových trhů bývá větší než měnové a obvykle jej tedy "překryje". Dokonce lze u akcií tvrdit, že změny kurzů zvyšují kromě rizika také výnosový potenciál investice, ale u dluhopisů a peněžního trhu je takové riziko úplně zbytečné. Zvlášť to pak platí u cenných papírů zemí, jejichž kurz vykazuje i v průběhu jednoho roku značné výkyvy. Do této skupiny patří země z regionu Jižní Ameriky, Asie, východní Evropy apod. (společně také nazývané rozvíjející se trhy).

Ani u akciových fondů však není omezení měnového rizika úplně nežádoucí. Investor se může rozhodnout zamíchat do svého vyváženého portfolia určitý podíl akcií ve formě akciového podílového fondu, nechce však už podstupovat vyšší riziko spojené s pohybem na měnovém trhu. Další zvyšování rizika by sice zvýšilo očekávaný potenciální výnos, z vyváženého portfolia by však rázem bylo portfolio dynamické a riziko ztráty by bylo vysoké.

MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÝ PODÍLOVÝ FOND

Jelikož u nás neexistuje žádný fond investující výhradně na domácím trhu (a platí to zvlášť pro akciové fondy), je investor nucen hledat fond, který měnové riziko zajišťuje do české koruny. Jednou z mála společností, která myslí na potřeby svých investorů a u všech svých produktů v české koruně aktivně zajišťuje veškeré měnové riziko, je společnost Pioneer Investments.

Společnost nabízí měnové zajištění u všech fondů tzv. české rodiny fondů Pioneer, jež nabízí pět podílových fondů napříč celým rizikovým spektrem. Fondy v rámci co největší možné diverzifikace investují v různých regionech a zajištění proti měnovým výkyvům je tedy určitě na místě. Pouze dva nejkonzervativnější zástupci, Pioneer - Sporokonto a Pioneer - obligační fond, drtivou většinu prostředků investují v domácí měně.

Například Smíšený Pioneer - růstový fond však již umisťuje čtvrtinu portfolia do zahraničních akcií denominovaných v EUR, GBP, nebo CHF. Ještě větší podíl prostředků investovaných do zahraničních akcií (přes 55 %) potom drží další smíšený fond, Pioneer - dynamický. Ten navíc umisťuje kolem 5 % do zahraničních dluhopisů, v koruně je tedy menšinový podíl. Také fond Pioneer - akciový investuje globálně a není specializován ani co se týče měny, ani sektorově. Jelikož vůbec neinvestuje do domácích akcií, měnové zajištění je doslova nutností, která se pak kladně projevuje i na výkonnosti.

KDO CHCE SPEKULOVAT, MŮŽE

Ten, kdo chce přeci jen zkusit, jaké to je spekulovat kromě vývoje na akciových nebo dluhopisových trzích také na pokles kurzu koruny, může sáhnout po některém z cizoměnových fondů. Těch je dostatek jak v euru, tak v americkém dolaru, a každý investor si z široké nabídky různých strategií jistě vybere. Obzvlášť dlouhodobé investice v euru mohou být pro investory zajímavé. Nejen z důvodu zajištění výnosů fondů do evropské měny, ale také z důvodu vstupu naší země do měnové unie v průběhu několika nejbližších let. Výnosy tak již nebude nutné přepočítávat do koruny, investoři budou užívat své výnosy v nové měně.

Miloslav Doubrava
Pioneer Investments


(s využitím článku R. Pospíšila publikovaného 24. 3. v MfD)