Diamanty z nádražní čtvrti

Do Antverp mladý pár přijel s levnou leteckou společností Ryanair. S trochu rozčepýřenými vlasy, v džínsech a sportovní bundě oba usedají za stolem v malé kanceláři v nádražní čtvrti města.
Židovský obchodník v černém obleku a s jarmulkou na hlavě jim hned předkládá svou nabídku ryzích diamantů. Mladí lidé z Británie si u něj chtějí vybrat drahokam pro zásnubní prsten, zaplatit jsou ochotni i několik tisíc liber.

Ceny výrazně rostou

V nevzhledné, zhruba tak kilometr čtvereční velké obchodní čtvrti se obchodům daří stejně tak jako na jiných trzích se surovinami. Ať už se jedná o celé pytle diamantů, které si mezi sebou navzájem vyměňují obchodníci, či kusový prodej pro bohaté Američany - ceny za diamanty v posledních dvou letech silně vzrostly. V průměru o více než dvacet procent.
I navzdory tomu si ale mnozí obchodníci stěžují.
"Denně bych mohl prodat drahokamy navíc v hodnotě 500 000 eur, jenomže mi chybí zboží," říká flámský obchodník Rob van Beurden, který právě obsloužil mladé britské zákazníky.
Poptávka v posledních letech vzrostla tak rychle, že obchodníci mohli razantně zvýšit ceny, především za obzvláště drahé kusy. Broušený jednokarátový diamant výborné kvality tak ve velkoobchodu stojí například 18 000 eur.
"Ještě před dvěma lety by byl k mání za 15 800," říká van Beurden.
Zákazníků, kteří si takové hodnotné exempláře mohou dovolit, je podle něj stále více. To dokazují také statistiky rady "Hoge Raad voor Diamant" (HRD), která v Antverpách sdružuje 200 vedoucích firem. Podle ní stoupl především vývoz do USA a Číny.
"Diamanty nejlépe ze všech kamenů symbolizují čistotu a lásku," míní Youri Steverlynck z HRD.
Právě proto do nich peníze investují jak bohatí lidé z rozvojových zemí, tak mladí Britové či Američané.
V Antverpách dnes existují čtyři burzy, jedna pro surové diamanty, ostatní obchodují také s hotovými kameny do šperků. Nového majitele zde najde osm z deseti surových diamantů a každý druhý broušený diamant na světě. Obchodníky do Antverp přitahují především rozsáhlé služby jako například ocenění diamantů nezávislými instituty či vystavení certifikátů o původu.
V Antverpách se ale kameny jen zušlechťují, k hrubému broušení dochází v Indii.
"Konečný brus je ale přeci nejlepší pořád ještě tady," míní Steverlynck. Není tedy divu, že v loňském roce obrat diamantů na tomto trhu činil 36 miliard dolarů.

Zásoby v dolech klesají

Ve stylu obchodování se toho během let příliš nezměnilo. Obchodníci se setkávají u stolů přistavených k velkým oknům. Levnější, menší diamanty v ceně sedmi až osmi dolarů za karát (0,2 gramů) se obchodují po pytlech, dražší kusy jednotlivě.
Jejich prodej ale částečně drhne. Jelikož mají prostředníci z prodeje jen jedno procento, nechávají hodnotné kameny často delší dobu ležet v sejfu a čekají, až jejich cena vzroste. Problémem navíc je, že se již tolik diamantů netěží. Nedávno například po 134 letech fungování ukončil provoz první a dlouhou dobu největší důl v Jižní Africe, "Kimberley". Také v ostatních dolech se zásoby ztenčují.
Ke zdražení ale došlo také v oblasti levnějších kamenů. Poptávka po nich roste, diamanty si díky výhodné ceně podle Steverlyncka mohou dovolit stále nové a nové skupiny obyvatelstva.
Americký obchodní dům Macy's například nabízí diamantový náramek již za 39 dolarů.
Pro opravdový důkaz lásky je to ale přeci jen málo. Britský pár, který si drahokam přijel vybrat přímo do Antverp, za něj zaplatil 6000 eur. I to je ale zhruba polovina toho, co by je stál u zlatníka v Británii.