Centrální banky nemohou nečinně přihlížet k tomu, že dolar poslední tři roky slábl a tento trend bude pokračovat i letos. Proto začaly ve svých devizových rezervách zvyšovat podíl eura, a to na úkor americké měny.
Vyplývá to ze zprávy zveřejněné včera společností Central Banking Publication.
Studie, kterou sponzorovala Royal Bank of Scotland Group, vychází z ankety provedené loňského září až prosince mezi 56 centrálními bankami, spravujícími aktiva v hodnotě kolem 1,7 biliónu dolaru. To představuje asi polovinu celosvětového ukazatele.
Podrobné údaje o měnové skladbě devizových rezerv podle agentury Bloomberg poskytlo skoro 70 procent dotázaných bank, které si vymínily, že společnost vyhodnocující průzkum zachová všem anonymitu.
Poslední zpráva o změnách ve struktuře devizových rezerv může podle expertů znamenat další ránu pro dolar. Spojené státy se tak budou potýkat s potížemi při financování svého schodku na běžném účtu. "Nadšení centrálních bank z amerického dolaru opadlo. USA se nemohou spoléhat na to, že zůstanou spolehlivým zdrojem financování," vyjádřil se pro list Financial Times Nick Carver, jeden z autorů studie.
Centrální banky koncem roku 2003 držely zhruba 64 procent svých rezerv v amerických dolarech a z jedné pětiny v eurech, vyplývá z údajů Mezinárodního měnového fondu.
"Dolar mizí z portfolií centrálních bank. A protože na 60 procent amerických vládních dluhopisů mimo USA drží právě ony, i nepatrná změna v poptávce centrálních bank může mít vliv na směnný kurs dolaru," citovala agentura Bloomberg Fabrizia Quirighettiho ze ženevského ústavu Banque Syz & Co.
Centrální banky svými nákupy amerických cenných papírů v roce 2003, za který existují poslední mezinárodní statistiky, financovaly 83 procent deficitu na běžném účtu platební bilance USA a loni to nebylo méně, uvádí zpráva.
Loňský schodek na běžném účtu USA se odhaduje na 650 miliard dolarů. Přitom naprostá většina kapitálu (přes 80 procent), z něhož se financuje, pochází z Asie. Čína během roku 2004 zvýšila své devizové rezervy o 207 miliard dolarů na 610 miliard.
Jakékoliv přesuny v devizovém portfoliu centrálních bank významně ovlivňují globální finanční systém, neboť financování amerického schodku stále více závisí na oficiálních kapitálových tocích, upozorňuje zpráva.
Mnozí správci rezerv (47 procent dotázaných) počítají také s tím, že se v následujících čtyřech letech oficiální devizové rezervy zvýší zhruba o pětinu, zatímco od konce roku 2000 do poloviny roku loňského vzrostly o 66 procent.
Takové zvolnění tempa růstu devizových rezerv je podle analytiků zneklidňující. Oficiální finanční zdroje mohou narazit na určitou bariéru, zatímco poptávka USA po financování zůstane podle většiny centrálních bankéřů vysoká. Navíc se očekává, že schodek na běžném účtu platební bilance USA se letos přiblíží 700 miliardám dolarů.
Kurs eura vůči dolaru včera reagoval na zprávu o změnách v devizovém portfoliu posílením. Kolem půl jedenácté středoevropského času činil 1,3078 USD/EUR. "Vzestup dolaru, jehož jsme byli nedávno svědky, není udržitelný," míní Callum Henderson z ústavu Standard Chartered.

Příloha