Divizi Jukosu koupila státní firma

Rusko zestátňuje ropný průmysl. Shodují se na tom analytici i média. Byla totiž rozluštěna hádanka, kdo získá největší těžební divizi koncernu Jukos. Státní společnost Rosněfť minulý týden oznámila, že odkoupila firmu Bajkalfinansgrup, která se stala překvapivým vítězem aukce divize Juganskněftěgaz. Nabídla za ni 9,4 miliardy dolarů, tedy polovinu sumy, na niž odhadly její hodnotu zahraniční banky, napsala agentura Reuters.

Divizi získá Gazprom

Koupi o víkendu posvětil i ruský antimonopolní úřad. Podle jeho mluvčí Iriny Kašuninové úřad rozhodl tak rychle, protože měl již delší dobu k dispozici podklady o všech zúčastněných firmách.
"Stát využil naprosto legálně tržních mechanismů, aby zajistil své zájmy," hájil transakci, jejíž podmínky nebyly zveřejněny, prezident Vladimir Putin. "Považuji to za zcela normální," dodal.
Kontrolu nad Juganskněftěgazem tak převezme původní favorit aukce, polostátní plynárenský monopol Gazprom. Ten se totiž v lednu spojí s Rosněftí a vytvoří tak jeden z největších energetických koncernů světa, který bude schopen konkurovat i takovým gigantům, jako jsou americký ExxonMobil nebo britský BP.
"Na plánu fúze s Rosněftí se nic nemění," potvrdil minulý týden Gazprom. Výměnou za ropný koncern zvýší stát svůj podíl v plynárenském monopolu. V současnosti drží okolo 35 procent, od příštího roku to bude nejméně 51 procent. "Není zatím jasné, zda Gazprom bude za větší Rosněfť doplácet, nebo dá státu více svých akcií. To zvyšuje nejistotu a ovlivní to i jeho akcie," uvedl analytik Aton Bank Steven Daševskij.

Ve hře je další firma

Gazprom spolu s Rosněftí a Juganskněftěgazem budou mít roční produkci okolo 85 miliónů tun ropy. Trhy navíc spekulují, že by se ke státnímu koncernu mohla připojit ještě s Kremlem spřízněná ropná firma Surgutněftěgaz. Ta by přidala k roční těžbě ještě dalších 58 miliónů tun. Celkem by tak nová firma ovládala až 35 procent produkce Ruska.
Analytici navíc odhadují, že na nákup Juganskněftěgazu, respektive firmy Bajkalfinansgrup, poskytla peníze Rosněfti právě Surgutněftěgaz. Ta totiž jako jediná ze zúčastněných firem disponuje dostatečnými volnými prostředky, uvedl server welt.de.

Jukos hrozí soudy

Jukos a jeho hlavní akcionář, bankovní skupina Menatep, se však nevzdávají. Vyhrožují všem firmám zapojeným do koupi Juganskněftěgazu soudními žalobami. Opírají se přitom o rozhodnutí texaského konkursního soudu, kam se Jukos těsně před aukcí uchýlil pod bankrotovou ochranu.
Americký soud totiž zakázal prodej divize ruské firmy. Další slyšení pak stanovil na 6. ledna, kdy Jukos chce podat stížnost na Gazprom a ostatní firmy. Pokud bankrotový soud opět Jukosu vyhoví, hrozí společnostem obstavení jejich aktiv v zahraničí. Rosněfť jako státní podnik je však z jurisdikce amerického soudu vyňata, shodují se odborníci.
"Ruská vláda je suverénní. Proto ji nemůžete zažalovat u amerického soudu, ani její kroky hodnotit podle amerického práva," uvedl na serveru wireservice investiční poradce Eric Kraus z makléřské firmy Soblink Securities.
Právníci Menatepu však trvají na tom, že imunita se vlády netýká ve chvíli, kdy zasahuje do soukromého podnikání. Zda se to však týká posledního kroku Rosněfti, zůstává podle agentury AFP nejasné. Proti postupu Ruska se již ohradil také Bílý dům. "Je to znepokojující. Je možné, že Jukos bude předmětem jednání na nejbližší schůzce obou prezidentů," uvedl mluvčí Bílého domu Scott McClellan.