Evropským akciím se bude ve zbývajících měsících letošního roku dařit lépe než americkým. Jsou o tom přesvědčeni analytici, které oslovila agentura Bloomberg.
Podle nich se tak stane i v případě, že Evropská centrální banka půjde se sazbami dále nahoru, zatímco americký Fed nikoli.
"V Evropě je větší prostor pro růst firemních zisků. V tom spatřuji hlavní důvod, proč zde akciové kursy do konce roku porostou rychleji než v USA," vyjádřil se pro zmíněnou agenturu Luc Van Heden z bruselské firmy KBC Asset Management.
Investiční poradci, například Kevin Lyne-Smith z curyšské Julius Baer Holding, proto nyní klientům radí, aby ve svém portfoliu snížili váhu amerických akcií ve prospěch evropských. Poukazují přitom na to, že kurs dolaru bude podle předpovědí slábnout, neboť největší světová ekonomika zvolňuje obrátky.
Nyní roste ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím asi polovičním tempem (2,5 procenta ročně), zatímco eurozóna jede nejrychleji za posledních skoro šest let.
Investiční banka Merrill Lynch uvedla, že Evropa v oblibě mezi akciovými investory v červnu předstihla Japonsko.
Celoevropský akciový index Dow Jones Stoxx 600 od 13. června, kdy klesl na své minimum (301,7 bodu), přibral 7,6 procenta, zatímco jeho americký konkurent Standard & Poor's 500 jenom 3,5 procenta.

Na akcie má vliv i trh práce
Experti nyní snižují své předpovědi pro růst firemních zisků ve Spojených státech. Za tím není jenom celkové ochlazování ekonomiky, ale i mnohem konkrétnější příčina: nepříznivý vývoj nákladů na pracovní sílu.
Zatímco v období 2000 - 2005 rostly v průměru jenom o 0,8 procenta ročně, letos jsou už meziročně o 3,2 procenta vyšší, uvedlo ministerstvo obchodu USA.
Přitom pro firmy není snadné promítnout vyšší mzdové náklady do cen, neboť celková poptávka v americké ekonomice ochabuje.
Ekonom Henry McVey z investiční banky Morgan Stanley předpokládá, že společnosti, jejichž akcie sleduje index Standard & Poor's 500, letos v průměru zvýší zisky o 11,4 procenta, ale v příštím roce jejich tempo růstu zpomalí na pět procent. "Stoupající mzdové náklady mohou firmám způsobit mnohem více starostí než měnová politika Fedu," říká David Rosenberg z banky Merrill Lynch.
Naproti tomu evropské společnosti se nemusí obávat, že by se jejich zisky ocitly pod tak silným mzdovým tlakem. "Trh práce v Evropě není zdaleka tak napjatý jako v USA," vysvětluje Dario Perkins z nizozemské banky ABN Amro.

Sektor IT znovu favoritem?
Na akciových burzách v Evropě v následujících měsících znovu zazáří technologické tituly, napsal včera v investičním doporučení Teun Draaisma z banky Morgan Stanley. A to přesto (nebo možná právě proto), že se jim letos zatím nevedlo.
Index Dow Jones Stoxx Technology od počátku letošního roku ztratil devět procent. Jde o nejhlubší pokles mezi osmnácti průmyslovými obory, které celoevropský Stoxx 600 sleduje.
"Opomíjí se fakt, že sektor informačních technologií má bez ohledu na očekávané globální ochlazení solidní růstové vyhlídky," uvádí Draaisma. Argumentuje tím, že společnosti zvyšují výdaje na pořízení softwaru a dalších IT produktů. Ve světě roste poptávka po televizorech s plochou obrazovkou, i herních konzolích a mobilních telefonech.
To by měly příznivě pocítit akciové kursy společností jako ASML Holding, což je největší evropský dodavatel zařízení na výrobu polovodičů, nebo Cap Gemini, evropská jednička v počítačových službách. Zklamat by neměl ani největší dodavatel firemního softwaru - firma SAP - nebo výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson. "Cena technologických titulů vztažená k zisku na akcii je na dně. A to je skvělá příležitost pro investory," doporučuje Draaisma.
Nemělo by se ale zapomenout, že světové hospodářství v příštích dvou letech zpomalí, upozorňuje Mark Bon z firmy Canada Life. Proto radí věnovat větší přízeň tzv. defenzívním titulům. Tedy těm, které nejsou tak citlivé na výkyvy konjunktury.
Jsou to například akcie farmaceutických společností. "Zamyslel bych se také nad bankovními tituly s vidinou na další růst úrokových sazeb. Trvalou pozornost si zasluhují energetické a důlní společnosti," doplňuje Petr Hlinomaz z tuzemské firmy BH Securities.


Co bude ovlivňovat akcie v Evropě


Příznivě:
Tempo růstu HDP v eurozóně zrychlí z loňských 1,3 na 2,1 - 2,2 procenta letos, nejvíce od roku 2000. V USA citelně zvolní.
Zisky firem, jejichž akcie jsou v indexu Stoxx 600, letos v průměru stoupnou o 13,3 procenta proti původnímu předpokladu 9,1 procenta.
Cena evropských akcií je v průměru 12,9krát vyšší než zisk připadající na jednu akcii. Akcie v USA jsou dražší - cena přesahuje zisk 14,7krát.


Nepříznivě:
Sílící kurs eura vůči dolaru postihuje zisky vývozců.
Zatímco americká centrální banka končí se zvyšováním sazeb, ECB bude ještě přitvrzovat.
Zdroj: bloomberg

Vývoj na světových akciových trzích