Stříbrné a zlaté pamětní mince vydávané Českou národní bankou se stávají doslova hitem. "Za poslední rok a půl stoupnul počet investorů na dvojnásobek," uvádí například Roman Repka z numismatiky Zlatá Koruna Ostrava. Investory pamětní mince lákají z důvodu nízkého rizika a vysokého zhodnocení.

Česká národní banka vydala ve středu do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Stejně jako u dalších mincí se dá očekávat růst maloobchodní ceny ze 450 na 850 korun v průběhu půl roku.

Kde nakoupit?

Případní investoři mince ale nenakupují přímo od ČNB. "Česká národní banka má k tomu síť smluvních prodejců, kteří jsou zveřejněni na webových stránkách www.cnb.cz. Jedná se vesměs o numismatické společnosti," uvádí tiskový mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Mince ale nepřináší zhodnocení pouze v krátkém období po emisi. "Cena mincí se postupně zvyšuje přibližně o 10 až 15 procent za rok," vysvětluje Repka. Na motivu mince podle Repky zase tak moc nezáleží. "O některé je větší zájem, o některé menší. Lidé to ale vesměs kupují jako investici," uvedl.

Pokud se jedná o motiv, který je známý i v zahraničí, jako například výročí položení základního kamene Karlova mostu, nakupují mince i zahraniční zájemci. "Osmdesát až devadesát procent se ale prodá na tuzemském trhu," dodává Repka.

Kde prodat?

Pokud plánují investoři své zlaté a stříbrné mince prodat, mohou tak učinit buď u obchodníka s mincemi, tedy tam, kde nakupují, nebo na aukcích. "Od roku 1993 přitom žádná emitovaná pamětní mince neklesla na hodnotě," říká Repka.

Česká národní banka sama pamětní mince nepropaguje, proto se o nich nejspíše tolik neví. Jedinou viditelnou oblastí je tak slavnostní akce při vydání zlatých pamětních mincí z cyklu technických památek. "Emise je pak spojená s propagací daného regionu," uvedl Zúbek.

Česká národní banka vydává 2 zlaté pamětní mince ročně v cyklu technických památek v nominální hodnotě 2.500 korun a 4 až 5 stříbrných pamětních mincí ročně k výročí významných událostí v nominální hodnotě 200 korun. Velkoobchodní a maloobchodní ceny stanovuje ČNB na základě vývoje ceny zlata a stříbra. V současné době se pohybují zhruba na dvojnásobku nominále. "Maloobchodní ceny jsou pro smluvní prodejce ale jen indikativní," uvádí Zúbek.

Pamětní mince lze využít jako zákonné platidlo ve své nominální hodnotě. Díky toho skýtají investorům snížené riziko ztráty maximálně ve výši částky nad nominále.