Čtvrtek byl ve znamení posilování koruny, která navečer dosáhla hranice 19,125 koruny za dolar a vůči euru se zastavila u hranice 27,315 koruny za euro. Důvodem je rostoucí zájem o měny rozvíjejících se zemí, který je navíc podpořen propadem dolaru. Ten způsobují špatné zprávy přicházející z amerického trhu s realitami. Informoval o tom server Patria Online.

Vůči dolaru si koruna vytvořila první rekord již krátce před polednem, když se přiblížila hranici 19,25 koruny za dolar a překonala tak svůj rekord 19,28 koruny za dolar ze začátku října. Následně sice mírně oslabila, ale posilovala prakticky celý den, takže si ve čtvrtek připsala rozdíl téměř dvaceti haléřů.

CZK-USD-071018-493.gif

Odlišná situace panovala na trhu s evropskou měnou. Koruna se dlouho pohybovala kolem hranice 27,48 koruny za euro. Krátce před polednem začala mírně posilovat, výrazný skok přišel až po třetí hodině, kdy se koruna dostala k hranici 27,35 koruny za euro. Následně mírně oslabila, ale závěrem dne získala koruna nový rekord i vůči euru, když se dostala pod 27,32 korun za euro.

"Z dlouhodobého pohledu koruna posiluje k euru a z krátkodobého pohledu posiluje euro k dolaru, a proto je ještě razantněji posilující kurs koruny k dolaru. Dá se očekávat, že koruna prolomí v nejbližších týdnech hranici 19 korun za dolar a ještě dále," uvedla pro server iHNed.cz analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Béžová kniha

"Kolem amerického trhu nemovitostí se množí špatné zprávy. Středeční data zaostala za očekáváním a přibývají varovné hlasy. Téma realit se objevilo i v Béžové knize americké centrální banky," uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Americká ekonomika podle tamní centrální banky Fed nadále rostla, avšak některé oblasti zpomalují. Mezi důvody je právě pokles realitního trhu a problémy na úvěrovém trhu.

"Během středy ještě trh na zprávy reagoval velmi mírně. Potom se ale americké výnosy vydaly dolů a dolar zrychlil svůj pokles," uvedl Vlk.