V České republice stále podle odhadů RM-Systému vlastní akcie z kuponové privatizace přes milion a půl lidí. Mnohdy už na své akcie zapomněli a nestarají se o ně. "Někteří bývají překvapeni, když zjistí, jaké akcie mají a za kolik peněz je mohou prodat," říká Jana Brothánková ze Střediska cenných papírů.

Počet svých akcií nejsnáze zjistíte z výpisu z účtu majitele zaknihovaných cenných papírů. Ten vystaví Středisko cenných papírů nebo RM-Systém, služba stojí zpravidla do stokoruny.

Některé akcie se rozrostly

Z kuponové knížky nebo ze starého výpisu lze pouze vypátrat, kolik akcií měl akcionář v minulosti, ale už ne, co s nimi udělal nebo co se s nimi stalo. Některé akcie se totiž v průběhu vývoje "štěpily". Například ten, kdo v kuponové privatizaci koupil 30 kusů ČEZ, nyní může s potěšením zjistit, že jich vlastní 330. Podobně "narostla" i Komerční banka a další firmy.

Čtěte více

Akcie můžete prodat i mimo RM-Systém či burzu
Jiří Vodička: Z vložených 45 korun je dnes i šest tisíc

Pokud někdo má ve Středisku cenné papíry vedeny, znamená to, že se je může pokusit prodat. Z více než 1664 firem, které do privatizace vstupovaly, je jich ale veřejně obchodovatelných pouze 47. Některé je možné prodat na burze, jiné pouze na RM-Systému. Ty, které nejsou na trzích s cennými papíry, potom individuálnímu kupci.

Ceny akcií společností na burze snadno zjistíte na jejích stránkách www.bcpp.cz. Seznam podniků v RM-Systému je na stránkách www.rmsystem.cz na záložce výsledky v sekci seznam akcií. V podrobných tabulkách pak lze nalézt informace o tom, za kolik korun se dnes akcie obchodují a zda je aktuálně poptává nějaký kupec.

Hledejte nový název

Mnoho podniků z 90. let změnilo svůj název, proto je nejlepší hledat podle mezinárodního kódu ISIN, bývají uvedeny v tabulkách kurzovních lístků nebo také podle IČO.

Na burze lze prodat akcie pouze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry, jejichž seznamy vede Česká národní banka na svých stránkách www.cnb.cz. Na RM-Systému je můžete prodat přímo. Stačí, budete-li znát svoje číslo účtu ve Středisku cenných papírů. RM-Systém pak zjistí, jaké akcie máte a zda jsou obchodovatelné.

Po registraci za sto korun je možné rovnou zadat prodej. Poplatky za případný uskutečněný prodej jsou pak v řádech desetin procenta. Zda bude o vaše akcie zájem, záleží na tom, jakou stanovíte cenu. Může se ale také stát, že kupce na RM-Systému nenajdete vůbec. Potom je jediným řešením individuální prodej. Také se můžete pokusit je nabídnout samotné akciové společnosti.

Zkontrolujte si, zda vás firma nevytěsnila

Zjistíte-li, že váš účet ve Středisku je prázdný nebo byl zrušen, znamená to, že žádné akcie nemáte, či je máte v listinné podobě doma. "Jediným způsobem, jak to zjistit, je pak tyto akcie nalézt," vysvětluje Pavel Zúbek z České národní banky. Nenajdete-li je, kontaktujte příslušný podnik, třeba si je ještě budete moci vyzvednout. Je ale také možné, že vás společnost vytěsnila jako minoritního akcionáře. V takovém případě už jste pravděpodobně peníze obdrželi. Pokud ne, opět je třeba kontaktovat přímo dotyčnou firmu.

Čtěte více

Ústavní soud: Majoritní akcionáři mohou dál vytěsňovat

Ne všechny společnosti byly tak dobrou trefou. Mohlo se také stát, že podnik, který jste si v 90. letech vyhlédli, zkrachoval. Informace o tom můžete dohledat v obchodním rejstříku.

Jste-li dědicem někoho, kdo akcie vlastnil a zemřel, můžete požádat o převod cenných papírů a ještě je zpeněžit.