cnb-banka-192-128.jpgBankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na úrovni 3,75 procenta. Potvrdilo se tak očekávání trhu. Česká měna na rozhodnutí ČNB reagovala posílením na 25,13 CZK/EUR a 16,30 CZK/USD.

Většina z analytiků pak očekává stabilní sazby až do konce letošního roku. "Nadále čekáme, že sazby ČNB zůstanou do konce roku beze změny. S předpokládanou korekcí koruny by očekávání na růst sazeb měly v nejbližších měsících přetrvat," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle hlavního ekonoma poštovní spořitelny Jana Bureše existuje řada důvodů, proč úroky dál nezvyšovat. "Na prvním místě je zapotřebí si uvědomit, že měnové podmínky v malé otevřené ekonomice nejsou jenom o úrokových sazbách, ale i o reálném měnovém kurzu. Ten je rozhodující pro zpřísňování, popřípadě uvolňování zahraniční poptávky po našem zboží. Rychlé posilování reálného kurzu proto zpřísňuje měnovou politiku podobně jako vyšší úroky," okomentoval pro server iHNed.cz Bureš.

Bureš: Inflační rizika nemusí být tak nebezpečná

Utažené měnové podmínky by podle Bureše měly navíc primárně reagovat na střednědobá inflační rizika, která nemusí být tak nebezpečná, jak by se mohlo zdát. "Dnešní, jakkoliv hrozivě vypadající inflace, nemusí ČNB znepokojovat. Pokud zůstanou dobře ukotvená inflační očekávání, pak se jednorázový inflační šok rychle přežene," zdůraznil Bureš.

Takovému scénáři podle Bureše odpovídá i dosavadní mzdový vývoj, který v mnoha sektorech plně nezohlednil inflační překvapení z počátku roku, a reálné mzdy tak mohou na mnoha místech zaostat za přírůstky produktivity práce. "Pomalý růst reálných mezd v tomto roce by proto měl být faktorem, který v konečném důsledku spíše zchladí domácí poptávku a zmírní střednědobá inflační rizika," dodal Bureš.

Čtěte více o měnové politice ČNB

Česká koruna si přitom za poslední rok polepšila vůči euru o 10 procent nominálně a o 14 procent reálně. "Pokud tedy poskládáme dohromady dnešní úroky s rychlým posílením reálného měnového kurzu, vyjde nám, že nyní česká ekonomika čelí nejpřísnějším měnovým podmínkám od počátku roku 2001," upozornil Bureš.

ČNB zvýšila úrokové sazby naposledy letos na počátku února o čtvrt procentního bodu. ČR má stále nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii. Úrokové sazby beze změny na konci dubna ponechala i polská nebo slovenská centrální banka. Poláci mají základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta a Slováci již rok na 4,25 procenta. Další měnově-politické zasedání ČNB je naplánováno na konec června.