zlato-ropa-192.jpg

Za dva poslední dny tak ropa nahromadila historicky bezprecedentní přírůstek přes 16 dolarů na barel, tedy zhruba 13 procent. Cena americké ropy WTI se dostala až na 139,01 dolaru a newyorské obchodování uzavírala na 138,54 dolaru za barel s denním přírůstkem 10,75 dolaru. Ještě ve čtvrtek přitom chvíli byla na měsíčním minimu kolem 121 dolarů.

Severomořská ropa Brent v pátek posílila o deset dolarů na 137,50 USD. Za celý týden ropa získala deset až 11 dolarů na barel, zatímco minulý týden asi pět dolarů ztratila.

Katalyzátorem růstu se stalo další oslabení dolaru po zprávě o nečekaně prudkém zvýšení americké nezaměstnanosti. Nové peníze spekulativních investorů na trh táhly i předpovědi dalšího cenového růstu a vyhlídky na zvýšené napětí na Blízkém východě.

Ropu podporovala také dopolední slova izraelského ministra dopravy, který řekl, že útok na íránská jaderná zařízení bude zřejmě "nevyhnutelný". Prudce růst však ceny začaly až ve chvíli, kdy ministerstvo práce USA vydalo zprávu o květnovém vývoji zaměstnanosti.

Drahá surovina tak i nadále rozšiřuje své čtvrteční zisky, zatímco dolar slábne poté, co Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek signalizovala možné brzké zvýšení sazeb. Informovala o tom agentura Reuters.

Ropu také podpořila prognóza investiční banky Morgan Stanley, podle níž by ceny ropy mohly do 4. července dosáhnout až k hranici 150 dolarů za barel. Trh však ovlivnila navíc i slova izraelského ministra dopravy, který řekl, že útok na íránská jaderná zařízení bude zřejmě nevyhnutelný.

Čtěte více o nezaměstnanosti v USA

Podle analytiků propad dolaru, který následoval po čtvrtečních komentářích ECB způsobil urychlené zavírání přeprodaných pozic. Podle šéfa komoditních derivátů Société Générale v Asii Marca Lansonneura je právě pátek pro vývoj cen ropy v příštím týdnu klíčový. Podle Lansonneura se totiž ukáže, zda toto oživení bylo čistě technické, či nikoli.

Rekordní cena za barel ropy až dosud činila 135,09 dolarů, kam se dostala v květnu.

Čtěte více o ropě

Cena ropy a kurz dolaru jsou na sebe vzájemně velmi úzce vázány. Ropa je totiž dolarovou komoditou. Pokud totiž kurz dolaru klesá, stává se ropa cenově dostupnější pro lidi v zemích, kde se neplatí dolarem. Pokles kurzu dolaru tak většinou znamená, že se zvýší cena ropy. Dolar v minulých dnech zpevňoval díky přesvědčení, že Američané už nebudou snižovat úroky. Ropa proto několik dnů zlevňovala.