cnb-snizeni-tuma-192.jpgBankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání nakonec snížila základní úrokovou sazbu z 3,75 na 3,50 procenta. Nadále tak máme nejnižší sazby v celé Evropě.

Po oznámení rozhodnutí ČNB okamžitě zareagovala koruna prudkým oslabením. Z úrovně kolem 23,96 CZK/EUR oslabila během několika minut až na 24,09 CZK/EUR, krátce před 14.30 už byla česká měna na úrovni 24,13 CZK/EUR.

graf - koruna vs. euro, 7.8.2008 - krátce před 14.30

Podobný scénář nastal i vůči americkému dolaru. Zatímco krátce před polednem se pohyboval kolem 15,48 CZK/USD, po vyhlášení výsledků koruna ztratila 10 haléřů. Krátce před 14.30 se koruna pohybovala kolem 15,60 CZK/USD.

graf - koruna vs. dolar, 7.8.2008 - krátce před 14.30

Dnešní jednání bylo sledováno s obrovským napětím a zaujetím. ČNB totiž tři roky sazby nepřetržitě zvyšovala, ale tentokrát se od ní částečně očekávalo, že by je mohla poslat právě opačným směrem.

Graf vývoje základní úrokové sazby ČNB do srpna 2008

Vše odstartoval už před dvěma týdny guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Slovní intervencí poslal korunu z rekordních hodnot vůči euru. K Tůmovi se pak postupně přidaly další hlasy členů bankovní rady.

Díky slovním intervencím oslabila koruna vůči euru v posledních týdnech z úrovní kolem 23 korun za euro až nad 24 korun.

 

Přečtěte si také

"Rozhodování jistě nebylo nijak jednoduché, nejistoty týkající se prognóz inflace a růstu ekonomiky je nyní více než obvykle. Ve prospěch snížení úrokových sazeb mluví příliš silný kurz koruny, zpomalování růstu ekonomiky a prognóza inflace na příští rok, která míří k inflačnímu cíli či dokonce pod něj. Podle našeho modelu je na této úrovni kurz koruny stále zhruba o šest procent nadhodnocený," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Marek: Ke snížení sazeb dojde i na přelomu roku

Naopak rizikem, které hovoří pro přísnější měnové podmínky, je podle Marka aktuální výše inflace. V červenci se inflace patrně vrátila k sedmi procentům.

"Čím déle se na této úrovni bude pohybovat, tím větší je riziko, že dojde ke zvýšení inflačních očekávání, a tedy i budoucí inflace. Na misce vah ČNB ovšem měly větší váhu faktory pro nižší sazby. Očekáváme, že na přelomu roku nebo v prvním čtvrtletí příštího roku budou úrokové sazby sníženy ještě jednou, naplní-li se předpoklad rychlého snižování inflace v příštím roce," dodal Marek.

Většina trhu před dnešním jednáním bankovní rady přitom zastávala názor, že se sazby nezmění. Například 14 z 19 analytiků, které oslovila agentura Reuters, předpokládalo, že se sazby nezmění. Ze šesti analytiků, které ve středu oslovila ekonomická redakce serveru iHNed.cz tipovali jen dva, že se sazby sníží.

 

Čtěte více o "superčtvrtku" centrálních bank

 

Čtvrtečního zasedání se nezúčastnil Mojmír Hampl – jediný člen bankovní rady (bankovní rada má sedm členů - pozn. red.), který na minulých zasedáních hlasoval pro zvýšení sazeb. Za těchto okolností tak v případě nerozhodného počtu hlasů byl rozhodující hlas guvernéra.

Na rozdíl od české centrální banky Bank of England ponechala základní úrokové sazby na pěti procentech, což bylo v souladu s očekáváním trhu.