Ceny ropy klesají kvůli obavám z nižší poptávky.Ceny ropy pokračují v poklesu. V pondělí se dostaly ceny americké lehké ropy poprvé za posledních osm měsíců pod úroveň 90 dolarů za barel. Informovala o tom agentura Reuters.

Důvodem k pádu cen ropy jsou především obavy z toho, že se kvůli současné světové finanční krizi sníží poptávka po ropě. Během pondělí klesla cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) na 89,07 dolarů za barel. Zlevnila ale i severomořská ropa Brent, a to na 86,80 dolarů.

Loni v červenci stál barel ropy ještě 75 dolarů, letos v červenci se však jeho cena vyšplhala na rekordních 147 dolarů. Cena ropy tak během roku stoupla o 92 procent. Češi však tento prudký nárůst zdaleka nepociťovali tolik.

Čtěte více o výkyvech cen ropy

Češi prudký vzestup příliš nepocítili

"Velmi dobře je totiž vidět pozitivní vliv koruny na meziročním srovnání ceny ropy tohoto a minulého léta.Díky posilující domácí měně byla změna korunové ceny ropy vyšší jen o 39 procent," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco FT Tomáš Volf.

červenec 2007/červenec 2008 červenec 2007/září 2008

Změna ceny ropy v dolarech

+ 92 procent

+ 40 procent

Změna ceny ropy v korunách

+ 39 procent

+ 17 procent

Od svých rekordních hodnot, na nichž byly ceny ropy letos v červenci, však rapidně ropa ustoupila. Její cena už tak klesla zhruba o 40 procent. Výrazně se na tom podepisuje aktuálně velmi posilující americký dolar. Ropa je totiž dolarová komodita a obecně a teoreticky vzato, když posiluje dolar, ceny ropy padají a opačně. A dolar je v současnosti nejpevnější za více než rok, minulý týden posílil nejvíce za 16 let.

Čekají se nadále vysoké ceny

Ceny ropy ale podle zprávy o situaci na trhu s ropou pro setkání ministrů financí Evropské unie v Lucemburku i přes současný relativní pokles zůstanou ve středním a dlouhodobém výhledu vysoké.

"Vysoké ceny ropy jsou do značné míry výsledkem strukturálního posunu v nabídce a poptávce po ropě, a ne dočasným fenoménem," stojí podle agentury ČTK ve zprávě. Producenti ropy podle ní mají potíže držet tempo s růstem poptávky, zejména v rozvojových ekonomikách.

Podle ní je proto mimo jiné nutné dokončit práce na návrzích Evropské komise k obnovitelným zdrojům. Členské státy by se na nich měly shodnout do konce letošního roku, dohoda ale není jistá.

Ještě v roce 2002 stál přitom barel ropy jen 20 dolarů. Růst cen ropy v posledních letech značně podporovala poptávka v Číně, kde rostla spotřeba dvouciferným tempem.