Zklamání na americké burzeAkcie na Wall Street třetí den v řadě oslabily. Investoři reagovaly hlavně na prohlášení amerického ministra financí Henryho Paulsona, podle kterého vláda při pomoci bankovnímu sektoru nebude vykupovat špatná hypoteční aktiva. To mezi investory vyvolalo obavy, jak chce vláda oživit bankovní úvěrování. Trhy také stáhly dolů další známky oslabení ekonomiky.

Index Dow Jones oslabil o 4,73 procenta (411,30 bodu) na 8282,66 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 5,19 procenta (46,65 bodu) na 852,30 bodu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil 5,17 procenta (81,69 bodu) a skončil na 1499,21 bodu, což byl nejnižší závěr od května 2003.

Čtěte také

Největší americký řetězec s elektronikou Best Buy uvedl, že spotřebitelé snižují své výdaje a podnikatelské klima je tak nyní nejhorší za 42 let působení firmy na trhu. To opět zvýšilo strach ze zhoršení ekonomické situace. Nasdaq na nejnižší hodnotu za více než pět let stáhl výprodej velkých technologických společností v čele s firmou Apple.

Obavy o ekonomiku způsobené projevem Paulsona a pokles akciových trhů přiměly investory zbavovat se rizikovějších investic a zvýšily opět zájem o jen. Nejhůře si vedla britská libra, která vůči dolaru klesla nejníže za více než šest let a k euru na nové rekordní minimum. Ztráty libry způsobil šéf Bank of England, který varoval před poklesem ekonomického růstu v příštím roce.