ropa-vrt__192x128_.jpgSvětové ceny ropy pokračují v propadu i ve čtvrtek a jsou na svých nejnižších hodnotách za posledních 22 měsíců. Cena za barel americké lehké ropy spadla dopoledne pod 55 dolarů. Takhle nízko byla naposledy 30. ledna loňského roku. Cena za barel severomořské ropy Brent se ve čtvrtek dopoledne dostala na 51,47 dolaru.

Světová poptávka po ropě bude letos kvůli prohlubující se světové finanční krizi ještě nižší, než se čekalo. Informovala o tom ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své měsíční zprávě o situaci na ropném trhu.

IEA nyní předpokládá, že poptávka po ropě letos stoupne o 120 000 barelů denně na 86,2 milionu barelů denně. V minulé prognóze přitom počítala s nárůstem o 440 000 barelů denně. "Souvisí to s dramatickým zhoršením světových ekonomických podmínek v uplynulých několika týdnech v důsledku finanční krize," uvedla IEA.

Přečtěte si také

Prudký pokles v USA

Například poptávka po ropě ve Spojených státech amerických, které jsou největším světovým spotřebitelem ropy, by podle IEA měla zřejmě klesnout o více než milion barelů denně, a to poprvé od roku 1980.

Cenám ropy nepomohlo k růstu ani snížení produkce Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta od 1. listopadu snížila vývoz ropy o 1,5 milionu barelů denně. OPEC do té doby dodával na trh zhruba 29 milionů barelů ropy denně a celosvětovou spotřebu tak pokrývá asi z jedné třetiny. OPEC tak chce bojovat proti prudkým poklesům cen ropy. Ty totiž žene dolů nejen prudce posilující dolar a přezásobení ropou ve Spojených státech amerických, ale také obavy z recese a nižší poptávky po ropě.

Cena americké ropy WTI se 11. července vyšplhala dokonce nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla asi o 60 procent. Na její pokles má největší vliv hospodářský útlum ve světě a obavy, že se globální ekonomika ocitne v recesi. Ta by způsobila pokles poptávky po komoditách, včetně ropy.