euro-koruna-bankovky-1-192.jpgČeská měna v úterý spadla na svou nejslabší úroveň vůči jednotné evropské měně - euru - od ledna letošního roku. Krátce po poledni se propadla až na úroveň 26,41 CZK/EUR. Vůči americkému dolaru se v tu dobu pohybovala na úrovni 19,34 CZK/USD.

Přitom ještě v polovině července byla koruna na svých rekordních úrovních vůči oběma těmto měnám, tedy kolem 14,50 za dolar a 23 korun za euro. To znamená oslabení o zhruba pět, respektive více než tři koruny.

Před 17. hodinou už však koruna část svých ztrát umazala, když se obchodovala na úrovních 26,35 CZK/EUR a 19,15 CZK/USD.

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rok.

Snižování úrokových sazeb

Hlavním důvodem takového oslabení koruny vůči euru je očekávaný horší vývoj české ekonomiky a středeční očekávané snížení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Ta o něm bude rozhodovat ve středu, kdy proběhne letos poslední měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce. Podle analytiků je velmi pravděpodobné, že ČNB sníží hlavní úrokovou sazbu o 50 basických bodů na 2,25 procenta.

Přečtěte si také

Rychle klesající inflace dává bankovní radě prostor k výraznějšímu uvolnění měnové politiky. Argumentů pro nesnížení sazeb mnoho není. Jediným případným argumentem pro mírnější snížení sazeb by tak mohla být právě momentálně slábnoucí koruna.

Slábnoucí koruna nahrává exportérům

Pro české exportéry tak přišla v polovině prosince příznivá zpráva. Ti totiž díky zejména v létě zpevňující koruně zaznamenali kurzové ztráty ve výši stamilionů až miliard korun.

Vývoj kurzu koruny vůči dolaru za poslední rok.

"Oslabení kurzu koruny vůči euru je samozřejmě příznivou zprávou pro tuzemské exportéry, kteří dostanou za své zboží více korun a částečně zredukují už tak velké ztráty z letošního léta. Silný kurz, kterého jsme byli v té době svědky, neodrážel skutečnou výkonnost tuzemské ekonomiky a byl spíš výsledkem operací spekulantů na devizových burzách," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.