libra_Bank_of_EnglandBankovní rada britské centrální banky Bank of England (BoE) srazila ve čtvrtek hlavní úrokovou sazbu podle všeobecného očekávání o 50 basických bodů na 1,5 procenta. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Úrokové sazby v Británii zatím nikdy nebyly pod dvěma procenty, a to ani během hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Podle analytiků je možné, že se britské autority zaměří více na opatření v rámci tzv. kvantitativního uvolňování měnové politiky. Britský premiér Gordon Brown by tak mohl pověřit centrální banku, aby nakupovala aktiva, jako jsou vládní dluhopisy, a za tímto účelem generovala peníze. A to nad rámec záchranného balíčku pro banky ve výši 50 miliard liber.

"Čím blíže k nule se úrokové sazby sníží, tím více se bude muset přihlížet k normálnímu transmisnímu mechanismu a operacím měnové politiky," uvedl ve středu pro deník Financial Times britský ministr financí Alistair Darling. Brown již signalizoval, že vláda zvažuje další kroky na podporu firem a soukromé spotřeby.

 

Přečtěte si také

 

Zhoršující se vyhlídky britské ekonomiky

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku klesla o 0,6 procenta. Například nezaměstnanost v listopadu vzrostla nejrychlejším tempem od roku 1991. Recese přitom zároveň zvolnila cenové tlaky, inflace v listopadu klesla na 4,1 procenta z říjnových 4,5 procenta.

Bank of England v prosinci snížila sazby o procento s tím, že prudší snížení by mohlo spustit nadměrné oslabení libry. Minulý rok libra oslabila k euru o 23 procent a 30. prosince poprvé v historii dosáhla úrovně 0,98 GBP/EUR. 

Evropská centrální banka snížila od října klíčovou úrokovou sazbu o 1,75 procentního bodu na 2,5 procenta, očekává se, že bude ve snižování pokračovat i na svém zasedání v příštím týdnu. Americká centrální banka (Fed) snížila hlavní úrokovou sazbu 16. prosince na 0-0,25 procenta, v těsné blízkosti nuly se nachází i japonské sazby.