Obří americká investiční banka Citigroup použije 36,5 miliardy dolarů z celkových 45 miliard dolarů, které získala od americké vlády v rámci záchranného balíku TARP (Troubled Asset Relief Program), na podporu ekonomické aktivity ve formě nových hypoték a dalších úvěrových produktů určených jednotlivcům či firmám.

"Tyto injekce mají za cíl obnovení likvidity a stability finančních trhů a usnadnění zotavení americké ekonomiky, do kterého zlepšený přístup k úvěrům pro ekonomické subjekty patří," uvedla banka ve své zprávě.

 

Přečtěte si také

 

Z celkového objemu finančních prostředků na povzbuzení hospodářství by 25,7 miliardy dolarů mělo jít na hypoteční úvěry, dalších 5,8 miliardy na úvěry z kreditních karet, 2,5 miliardy na spotřebitelské úvěry, 1,5 miliardy na půjčky společnostem a miliarda dolarů by měla odejít na půjčky pro studenty, uvedla Citigroup. Ta v posledním čtvrtletí loňského roku poskytla jednotlivcům a společnostem nové úvěry v hodnotě 75 miliard dolarů.

Ztráta a rozdělení banky

Americký finanční ústav Citigroup utrpěl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 8,29 miliardy dolarů kvůli dopadu finanční krize na cenné papíry kryté hypotékami a na nárůst neschopnosti klientů splácet nasmlouvané úvěry, a zakončil tak svůj nehorší rok v historii zklamáním pro investory. Banka navíc oznámila rozsáhlou restrukturalizaci, na jejímž konci budou dva relativně autonomní podniky. Šlo už o pátou čtvrtletní ztrátu za sebou.

Citigroup se rozdělí na Citicorp, který se bude soustředit na využití konkurenčních výhod společnosti v oblasti poskytování všeobecných bankovních služeb ve více než stovce zemí světa, a Citi Holdings, který se bude specializovat na brokerské a retailové služby zvláště v oblasti správy aktiv a obchodování s cennými papíry.

Dalších 1,15 miliardy dolarů pro banky 

Americké ministerstvo financí nově uvolnilo dalších 1,15 miliardy dolarů z pomoci pro bankovní sektor. Suma je určená jako kapitálová injekce 42 bankám ve 25 státech USA. Jde o druhou vlnu plateb pro odvětví od ministerstva za doby, kdy je ve funkci prezident Barack Obama.

Spolu s posledními platbami tak obdrželo státní peníze z balíku 700 miliard dolarů celkem 359 finančních institucí ve 45 státech a na Portoriko šla podpora 195 miliard dolarů. Vláda hodlá z první poloviny programu, tedy z 350 miliard dolarů, poskytnout na přímé nákupy bankovních podílů 250 miliard dolarů.