Letos poprvé budou Češi vyplňovat daňové přiznání za rok 2008 podle poreformních pravidel. Málokdo se vyzná v tom, které změny se uplatní už v přiznání za loňský rok a které až napřesrok, na kdy vláda chystá další daňové změny.
O těchto změnách i další informace ohledně dańového přiznání můžete získat od odborníka na daně Tomáše Rozsypala.

Čtěte více

rozsypal-tomas-dane-deloitte-advisory__117x72_.jpgTomáš Rozsypal je senior manažerem v daňovém a právním oddělení společnosti Deloitte Advisory, kde pracuje od června 1999. Od roku 1997 je členem Komory daňových poradců a dále členem mezinárodní daňové asociace IFA. Rozsypal řídí oddělení Global Employer Services, které se specializuje na oblast zdanění fyzických osob, na problematiku sociálního zabezpečení v ČR i v EU a na strukturaci zaměstnaneckých benefitů.

 

Tématem on-line rozhovoru bylo: Jak si můžete letos snížit daně? Jaké příjmy podléhají zdanění? Co je nového v letošním přiznání? Jak lze využít daňové paušály? atd.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
williamblake
Je příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů na chráněné pracovní místo obsazené osobou se zdravotním postižením příjmem, který je nutno zdanit nebo tento příjem zdanění nepodléhá?
Pane Williame, Rozumím, že se ve Vašem případě jedná o příspěvek dle §75, odst. 10 zákona o zaměstnanosti, který poskytuje po dohodě se zaměstnavatelem Úřad práce. V souladu se zákonem o daních z příjmů (§ 4, odst. 1, písm. i) jsou příspěvky z veřejných rozpočtů upravené zvláštními právními předpisy osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Zaměstnavatel, fyzická osoba, tak může příspěvky získané od úřadu práce osvobodit od DPFO. Nicméně, v případě osvobození příspěvků získaných od úřadu práce budou provozní náklady na jejichž úhradu zaměstnavateli přispěl úřad práce považovány za daňově neuznatelný náklad (výdaj)(§ 25, odst. 1, písm. i))
Tomáš Rozsypal
Zdeněk
Dobrý den, manželka na mateřské dovolené má úvěr ze stavebního spoření. Je možné nejak uplatnit úroky jako odečitatelnou položku manželem, je účastníkem a dlužníkem jen ona?
Pane Zdenku, pokud je účastníkem smlouvy pouze Vaše manželka, může úroky z úvěru ze stavebního spoření odečíst od svého základu daně pouze ona. Kdybyste byli účastníky smlouvy oba dva, mohl byste úroky uplatnit případně vy. Z uvedené otázky však toto nepředpokládám.
Tomáš Rozsypal
Petr
Mohu výdaje uplatňovat paušálem, pokud jsem plátce DPH a lze při využití paušálu převádět část zisku na spolupracující manželku, která je také OSVČ a uplatňuje v daňové evidenci skutečné výdaje?
Pane Petře, uplatnění výdajů ve skutečné výši nebo paušálem není u OSVČ vázáno na plátcovství DPH. Můžete tedy uplatnit výdaje i paušální částkou (40 - 80% dle typu podníkání či živnosti). Pokud Vaše manželka působí jako spolupracující osoba a jako OSVČ uplatňuje výdaje ve skutečné výši domnívám se, že rozdělení příjmů a výdajů je možné. Musí být ale dodrženy stanovené limity (max 50% příjmů a výdajů, max 540.000 Kč za rok či 45.000 Kč za měsíc spolupráce). Otázkou u dnešní neprogresivní sazby daně je, zda-li je tento způsob pro Vás efektivní.
Tomáš Rozsypal
kamil
Musím platit daně když jsem volič ODS?
Pane Kamile, to je spíše otázka na příslušné volební leadery :-)
Tomáš Rozsypal
Pavel Zitek
Dobry den, v roce 2008 jsem 2 mesice pracoval v CR, mesic jsem byl zaevidovan na urade prace a zbylych 9 mesicu jsem pracoval v Belgii. Podavam danove priznani v CR? Pokud ano, uvadim nejake udaje do ceskeho danoveho priznani, co se tyce prace v Belgii? Dekuji
Pane Pavle, důležitým momentem ve Vašem případě je určit, zda jste v průběhu roku 2008 byl stále daňovým rezidentem ČR. Tím byste byl, pokud jste v ČR strávil více než 183 dní (pravědpodobně ně), nebo jste měl v roce 2008 bydliště v ČR s úmyslem se zde trvale zdržovat (pravděpodobně ano). Pokud jste tedy daňovým rezidentem ČR, máte povinnost příjmy za činnost v Belgii v českém daňovém přiznání zohlednit. A to tak, že do daňového přiznání zahrnete příjmy jak za první dva měsíce (pravděpodobně zdaňované zaměstnavatelem formou záloh), tak i příjmy za práci v Belgii. Tyto příjmy však musíte přepočítat do českých korun jednotným kurzem ve výši 25.05 za euro. Po vypočítání české daně však následně však máte možnost započíst vůči této dani daň zaplacenou v Belgii. To však pouze do výše české daně z tohoto příjmu. Formulář daňového přiznání (příloha č. 3) Vás detailně navede.
Tomáš Rozsypal
Jana Králová
Dobrý den, Ráda bych věděla, jestli při přiznání daně paušálem musím vést kompletní účetnictví, nebo stačí evidence příjmů Děkuji a přeji hezký den
Paní Jano, pokud uplatňujete výdaje tzv. paušálem (40-80% dle typu podnikání či živnosti) nemusíte vést kompletní účetnictví. Musíte však vést průkaznou evidenici o veškerých příjmech, které dosáhnete. Hezký den i Vám.
Tomáš Rozsypal
Pepino
Dobrý den, je pravdou, že již nebude OSVČ možné vyplatit přeplatek na DPFO? Prý jen v případě ukončení činnosti nebo převodem na jiné nedoplatky. Je to pravda? Děkuji za odpověď.
Pane Pepino, o ničm podobném jsem doposud neslyšel. Pokud v daňovém přiznání po uplatnění všech slev a záloh na daň vykážete přeplatek, máte přímo ve formuláři daňového přiznání možnost požádat Finanční úřad o jeho vrácení.
Tomáš Rozsypal
Martin
Dobrý den, mohu uplatnit do výdajů u pronájmu dle §9 zákona o DzP odpisy z ceny pronajímaného bytu a zároveň úroky z úvěru ze st. spoření na pořízení tohoto bytu? A dále odečíst z celkového daň. základu úroky za prvních 5 měsíců roku 2008? Pronajímat byt jsem začal v červnu loňského roku. Byt jsem pořídil na konci roku 2007 a za tento rok jsem loni uplatnil odečet úroků z úvěru ze st.spoř. z celk. daň základu za rok 2007. Jsem zaměstnanec a tak mám příjmy ze závislé činnosti dle §6. Jaký je limit příjmů (z kapitálového majetku dle §8 a ostatní příjmy dle §10) rozhodný pro odevzdání daňového přiznání u fyzické osoby - důchodce, který pobírá starobní důchod a není zaměstnán. Je to 6000 nebo 15000Kč? Děkuji.
Pane Martine, od základu daně u pronájmu nemovitosti můžete odečíst skutečně vynaložené náklady vztahující se k pronájmu. Tedy jak příšlušnou výši odpisů, tak i zaplacené úroky z úvěru, vzathujícího se k této nemovitosti. A to v plné výši za kalendářní rok. Pokud jste však v bytě před zahájením pronájmu bydlel, byl by správnější postup odečíst příslušnou část úroků (5 měsíců) od základu daně jako odpočitatelnou položku. Důležité pro toto posouzení je však dále potřeba zjistit, z jakého titulu byla smlouva o úvěru uzavřena. Co se týče limitu příjmů z kapitálového majetku u důchodce bez zdanitelných příjmů kromě uvedených příjmů §8 a §10, je limit pro podání daňového přiznání 15.000 Kč. U § 10 jsou však osvobozeny příjmy až do výše 20.000 Kč.
Tomáš Rozsypal
MH
Otec mi daroval 1/4 RD, kde nebydlel, dalsi 1/4 jsem zdedila po babicce (ktera v dome pred smrti zila),nyni dum se spolumajitelem prodavame - za cenu nizsi nez odhadni, ze ktere (jeji 1/4) jsem zaplatila darovaci dan. Budu muset platit za techto okolnosti i dan z prijmu za prodej RD, resp. 1/4 (darovane) z nej? Pokud ano, mohla bych povinnost eliminovat tim, ze koupime na hypo stavebni pozemek, ale do povinnosti podat danove priznani z prijmu z prodeje (pokud ta povinnost pro mne je) nestacime ziskat stavebni povoleni? Navic pozemek bude ve SJM. Dekuji, MH
Paní MH, příjem z prodeje nemovitosti je u fyzické osoby osvobozen v případě kdy a) fyzická osoba v dané nemovitosti bydlela po dobu 2 let, nebo b) fyzická osoba danou nemovitost vlastnila po dobu delší než 5 let. Pokud jste tedy nesplnila ani jednu z uvedených časových lhůt, příjem bude dani podléhat. Přestože zákon dává možnost u takto zdanitelných příjmů je následně osvobodit, jsou zde docela přísné podmínky. Jednou z nich je existence bydliště v prodávané nemovitosti před prodejem. Druhou je použití nabytých prostředků na uspokojení bytových potřeb, a to nejpozději do jednoho roku, následujícího po roce, v němž byl příjem dosažen. U koupě samotného stavebního pozemku se jedná o uspokojení bytové potřeby pouze v případě, kdy stavba bude postavena a) s využitím hypotečního či obdobného úvěru a b) stavba bude zahíájena do 4 let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy. DOPLNĚNO
Tomáš Rozsypal
Alžběta
Dobrý den, jsem vlastníkem 1/2 a druh také vlastníkem 1/2 stavební parcely (uvedeno na výpisu z LV), mám uzavřenou smlouvu o poskytnutí předhypotečního úvěru ze dne 28.5.2007 kde jsme jako dlužníci uvedeni já a druh, a to na výstavbu nemovitosti. Zároveň 28.5.07 uzavřenou smlouvu o poskytnutí hypotečnho úvěru pro tento účel: Účel úvěru - Refinancování předhypotečnho úvěru, výstavba nemovitosti. Mohu si já uplatnit celé zaplacené úroky za rok 2008 jako odečet z daní, příp. oba rovným dílem, i když platím úroky jen já ? Děkuji
Alžběta
Dobrý den, já a druh jsme vlastníky pozemku, každý 1/2, zapsáno v katastru. 28.5.07 jsme uzavřeli smlouvu o hypotečním úvěru, kde jsme uvedeni oba jako dlužníci, a to na: Výstavbu nemovitosti. Zároveň 28.5.07 jsme uzavřeli smlouvu o poskytnutí hypotečního úvěru, účel: Refinancování předhypotečního úvěru, výstavba nemovitosti. Mohu si uplatnit zaplacené úroky za rok 2008 v celé výši já, příp. já a druh rovným dílem, i když úroky platím jen já. Co vše musím doložit zaměstnavateli, abych mohla uplatnit slevu z důvodu zaplacených úroků.
Paní Alžběto, v případě, že se hypoteční úvěr vztahuje na pozemek, který však bude využit pro výstavbu nemovitosti, lze úroky z tohoto úvěru od základu daně odečíst. Pokud jste účastníky úvěru spolu s druhem, můžete odpočet uplatnit v plné výši vy nebo s druhem rovným dílem. Domnívám se, že rozhodnutí bude záviset na výši základu daně vás obou. Pokud Vám zaměstnavatel zpracovává roční zúčtování, lze úroky odečíst i jeho prostřednictvím. Pro uplatnění úroků musíte zaměstnavateli doložit výpis z katastru nemovitostí týkající se předmětné nemovitosti, kopii smlouvy o hypotečním úvěru a dále potvrzení hypoteční banky o výši úroků. Pokud byste úroky uplatňovala sama, musíte zaměstnavateli ještě doložit i prohlášení Vašeho druha, že on sám odečet úroků neuplatňuje.
Tomáš Rozsypal
Tomáš L
Dobrý den, 1. jde nějakým způsobem uplatnit odečitatelné položky (zaplacené příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění, odbory) u manželky, která je na rodičovské dovolené a nemá jiný přijem než rodičovský příspěvek? Tyto výdaje jsou hrazeny z rodinného rozpočtu. 2. mohu uplatnit jako odečitatelnou položku úroky z hypotéky, kde dlužníkem je manželka, ale byt byl zakoupen a stále je ve SJM, manželka nemá za rok 2008 žádné zdanitelné příjmy (viz dotaz 1.)? Děkuji.
Pane Tomáši, Ad 1) Jelikož došlo od 1. ledna 2008 ke zrušení společného zdanění manželů, je možnost uplatnění těchto odčitatelných položek ve Vašem případě poněkud omezena. Zákon totiž vyžaduje pro uplatnění těchto položek aby byly zaplaceny poplatníkem. Nelze tudíž ve Vašem daňovém přiznání uplatnit tyto položky zaplacené Vaší manželkou. Jediná možnost, jak využít tyto položky by byla v případě, že by se Vaše manželka stala spolupracující osobou. V takovém případě můžete na manželku přerozdělovat až 50% Vašeho základu daně. Vaše manželka tak získá zdanitelný příjem, který je následně možné ponížit o odčitatelné položky. Nicméně, spolupracovat lze pouze s OSVČ, která dosahuje příjmů z podnikání. Ad 2) Domnívám se, že uplatnění úroku z hypotéky by bylo ve Vašem případě možné pouze pokud by jste byl účastníkem smlouvy o úvěru na financování Vaší společné bytové potřeby - viz předchozí dotazy.
Tomáš Rozsypal
Bc. Petra Bártová
Dobrý den, budu podávat přiznání k dani z příjmů.Jsem poplatník daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků.Uplatňuji si úroky ze stavebního spoření podle par. 15, bod f. V bytě jsem se synem bydlela do srpna 2008, potom jsem se přestěhovala k příteli a začala byt pronajímat. Mohu si uplatnit poměrnou část úroků do srpna? A dále, přítel si vzal v loňském roce úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci mého bytu ve vlasnictví, kde jsem spoludlužník. Mohu si uplatnit i tyto úroky opět za poměrné období do konce srpna, kdy jsem v bytě bydlela? Ostatní věci včetně pronájmu mi jsou jasné. Děkuji
Paní Petro, první část dotazu již byla zodpovězena v předchozích dotazech. Co se týče druhé části, opět pokud jste účastnicí úvěrové smlouvy a po dobu trvání smlouvy jste v bytě bydlela Vy nebo alespoň Váš syn, můžete si příslušnou část úroků odečíst Vy.
Tomáš Rozsypal
Lenka
Dobrý den, s přítelem jsem si vzala hypotéku v březnu roku 2007. On byl uvedený jako 1. dlužník a já jako spoludlužník (v katastru nemovitostí máme zapsaný každý přesně 1/2 podíl). V roce 2008 jsme se rozešli a dohodli se, že mi přítel byt nechá. V lednu 2009 jsme požádali banku, která nám poskytla hypoteční úvěr o vyvázání 1. dlužníka. Banka nám vyhověla, tzn. že já jsem od 2.2.2009 jediný dlužník v původně poskytnutém hypotečním úvěru. Již v prosinci 2008 jsem začala byt pronajímat. Mé otázky zní: 1) zda mám za rok 2008 svým jménem podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob s uvedením částky v Kč za tento pronájem (zároveň jsem byla celý rok 2008 zaměstnána) 2) zda si bývalý přítel může odečíst od základu daně zaplacené úroky z hypotečního úvěru v roce 2008 Děkuji Vám za odpověď.
Paní Lenko, příjmy z pronájmu nemovitosti budete povinna deklarovat v daňovém přiznání v případě, že příjmy za rok 2008 překročí 6.000 Kč (tj. u Vás za prosinec). Tento limit platí pro situace, kdy Váš ostatní příjmem je generován pouze ze zaměsnateckého poměru (příjmy ze závislé činnosti). V případě, že jste byli účastníky smlouvy v roce 2008 oba dva, může si svoji část uplatnit Váš bývalý přítel, ale to však pouze poměrně do doby co byt používal k vlastnímu (společnému) bydlení.
Tomáš Rozsypal
Milena Vonková
Dobrý den, pracuji jako lektorka DZS MŠMT na WU ve Vídni, rakouský plat je mi kompletně zdaněn (sociální, zdravotní pojištění), Pobírám dále příplatky od české strany. V Rakousku pracuji celý rok. Je mou povinností podat daňové přiznání (které zdaní mé české přípladky)v Rakousku nebo v ČR? Děkuji. Milena Vonková
Paní Mileno, pokud splníte podmínky daňového rezidenství v ČR (viz předchozí dotaz), máte povinnost deklarovat i své rakouské příjmy v tomto přiznání. Daň zaplacená v Rakousku se však započte na výslednou českou daňovou povinnost. Co se týče "příplatků", nejsem z dotazu schopen posoudit o jaký typ příjmu se sedná. Pokud tyto příplatky dostáváte v souvislosti od Vašeho české zaměstnavatele (MŠMT), tento zaměstnavatel Vám pravděpodobně již tyto příjmy zdanil. Pokud ovšem souvisejí s činností v Rakousku, mohl požádat o zrušení zálohování tohoto příjmu. V oboou případech je potřeba od českého zaměstnavatele získat potvrzení o celkové výši vyplacených příspěvků a případných zálohách na daň, a tyto hodnoty uvést do českého daňového přiznání. Dovolouji si upozornit, že pokud příplatky souvisí s Vaší činností v Rakousku, mohou tam být také zdaněny.
Tomáš Rozsypal
Pavla
Dobrý den, máme s manželem hypotéku, na které jsme uvedeni oba dva. Je možné, že bysme si do daní dali každý půlovinu částky úroku z úvěru? Děkuji za odpověď