Akcie v Praze v uplynulém týdne razantně ztrácely. Při vrcholící prodejní panice zejména zahraničních investorů ve středu se ceny tuzemských akcií přiblížily až k hodnotám z léta 2003. Hlavní index PX, který se počítá z cen 14 nejlepších emisí, nakonec ztratil 10,43 procenta na 648,2 bodu a letošní propad rozšířil na již 24,5 procenta, vyplynulo ze statistiky burzy.

Terčem prodejů se staly zejména bankovní tituly Erste Bank nebo Komerční banka a developerská společnost Orco. Hlavním impulsem k odklonu od finančních emisí se staly varovné výhledy agentur Moody's a S&P ke střední a východní Evropě. Komerční bance nepomohlo ani oznámení rekordního zisku v roce 2008 a výplaty stejné dividendy jako loni.

Cena akcií skupiny Erste Bank, do které patří Česká spořitelna, spadla o 25,1 procenta na 208,5 koruny a akcií Komerční banky o 19,6 procenta na 1703 korun. Akcie pojišťovny Vienna Insurance Group, majitelky Kooperativy nebo České podnikatelské pojišťovny, odepsaly 23,2 procenta na 487,5 koruny.

PŘEHLEDNĚ: Co se dělo na pražské burze

Orco pod tlakem

Vůbec nejhůře si po sérii negativních zpráv ovšem vedly akcie developerské společnosti Orco, které propadly o 37,1 procenta na nové minimum 124,51 koruny. Vše načala zpráva o údajném hromadném odchodu vedoucích pracovníků Orca, následovalo sdělení firmy o propouštění více než 200 zaměstnanců a zavírání kanceláří a nakonec založení sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Na jaře 2007 se přitom akcie Orco pohybovaly i nad hranicí 3700 korun a loni se obchodovaly za takřka 2000 korun.

Akcie mediální skupiny CME si pohoršily o pětinu na 160,06 koruny. Firma KBC Securities snížila odhad fundamentální hodnoty akcií CME o téměř polovinu na 14,5 dolaru, asi 331 korun, s nezměněným doporučením "koupit". Zohlednila tím zejména zhoršený ekonomický výhled ve střední a východní Evropě a nepříznivý dopad oslabování místních měn.

K nejstabilnějším naopak patřily akcie energetické skupiny ČEZ, největší firmy na trhu, které klesly o 1,8 procenta na 678,1 koruny, a akcie výrobce léčiv Zentiva, jež ztratily 2,7 procenta na 1110 korun. U akcií Zentivy dnes vypršela dobrovolná nabídka převzetí akcionáře Sanofi-Aventis za 1150 korun na akcii. Analytici očekávají, že Sanofi získá velkou většinu akcií Zentivy a akcie Zentivy se nakonec přestanou na burze obchodovat.