Česká měna v pondělí výrazně posílila, když se odpoledne vyhoupla až na 27,96 CZK/EUR. V závěru obchodování ale kurz od svých téměř dvoutýdenních nejlepších hodnot mírně oslabil na 28,38 CZK/EUR. Přesto je ale česká měna oproti pondělnímu ránu, kdy se pohybovala kolem 29 korun za euro výrazně silnější.

Koruně v prudkém posílení pomohly slovní intervence guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy a oznámení centrální banky Česka, Polska, Maďarska a Rumunska, které se odhodlaly k nezvyklému kroku, aby zamezily prudkému oslabování svých měn v řádu několika procent týdně. Centrální bankéři se totiž dohodli, že centrální banky ve středoevropském regionu budou otázku směnných kurzů komentovat koordinovaně.

"Nynější prudký pokles kurzu české koruny i dalších středoevropských měn je přehnaný. Propad koruny by mohl ukončit cyklus snižování úrokových sazeb a spustit jejich opětné zvyšování," uvedl v pondělí pro agenturu Reuters Tůma. ČNB snížila od loňského srpna hlavní úrokovou sazbu o dvě procenta na 1,75 procenta.

 

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 23.02.2009
  EMU EUR 28,450 -1,250%  
  Maďarsko HUF 9,578 1,215%  
  Polsko PLN 6,128 1,072%  
  Rumunsko RON 6,642 -1,205%  

Intervence zabrala

Koruna tak nadále pokračuje ve svých prudkých skocích jako na bungee jumpignu. Zatímco se v minulém týdnu propadla až na své čtyřleté minimum 29,68 za euro, v pondělí posílila krátce před 15. hodinou až na 27,96 CZK/EUR.

 

Vývoj kurzu koruny k euru v pondělí 23. 2. 2009

 

Slovní intervence zároveň podpořila k prudkému posílení i polský zlotý a maďarský forint.  Zlotý posílil z ranních 4,74 PLN/EUR až na 4,56 za euro a forint z ranních 302 HUF/EUR na 293 za euro.

"Koordinace je intenzivnější než jindy. Výkyvy měn v řadě zemí neodpovídají reálné ekonomické situaci," dodal Tůma.

 

Čtěte více o tématu

Obavy o vývoj ekonomik v regionu

"Tato slova a oznámení byla jednoznačně namířena proti oslabováním měn až o několik procent týdně. Chtějí tím podpořit kurzovou stabilitu a představy investorů o tom, že středoevropský region je jiný než východoevropský. Trochu zde ale vidím problém v tom, že je v té 'partě' i Maďarsko, které je na tom naopak velmi špatně," okomentoval pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Kurzy středoevropských měn v poslední době výrazně klesaly, a to nejen kvůli oslabování ekonomik, ale především kvůli obavám investorů, že některé z těchto ekonomik krizi samy neustojí a budou potřebovat zahraniční pomoc


VIDEO

Maďarská centrální banka v pondělí úrokové sazby na svém zasedání nezměnila a nechala je na 9,5 procenta. Tamní bankéři tak reagovali svým rozhodnutím na oslabování forintu z posledních týdnů a přerušila tak sérii snižování úroků, kterou zahájila v listopadu. Zároveň vyjádřila připravenost zasáhnout proti příliš prudkému a rušivému oslabování forintu.