Koruna v úterý prudce posílila, když si během dne polepšila zhruba o téměř 50 haléřů vůči euru. Kolem 15. hodiny se tak dostala na 27,79 CZK/EUR. Výrazně posílila ale také k americkému dolaru, kde si polepšila z nočních 22,50 na 22,01 CZK/USD.

"Koruna využívá úvodního růstu akcií na západoevropských trzích a znovu v rámci užšího regionu vykazuje nejlepší výkonnost. Že by přece jen trochu zafungovalo odlišování ČR od ostatních zemí? O to se v posledních dnech snažili nejen domácí představitelé, ale toto téma zaznívá i z EU. I když tyto aktivity mohly pomoci, náhled investorů na domácí ekonomiku a měnu asi nejlépe prověří až příští negativní zprávy z regionu a související nárůst averze k riziku," vysvětlil pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

 

 

Přitom ještě v polovině února se koruna pohybovala na úrovních 29,66 za euro a 23,45 za dolar. Tehdy tak byla vůči jednotné evropské měně vůbec nejslabší od listopadu roku 2005.

Dolar ztrácí

Dolar nadále sleduje především vztah k riziku. Přestože mu pondělní výprodeje na Wall Street pomohly, v úterý dopoledne dolar začal ztrácet spolu s lepší náladou v Evropě.

Negativní nálada a obavy z vývoje globální ekonomiky ale i nadále přetrvávají. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka (ECB) i Bank of England. "Obě banky zřejmě sníží sazby. Euro by mělo teoretickou naději část svých ztrát korigovat, pokud v doprovodném komentáři guvernér ECB Jean Claude Trichet odmítne snižování sazeb k nule po vzoru americké centrální banky Fed," dodal analytik ČSOB Zdeněk Šafka.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že Rumunsko začalo jednat s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), aby zemi poskytlo finanční pomoci. Rumunsko se tak stalo třetí zemí Evropské unie, která se kvůli problémům s likviditou obrací na měnový fond. Pomoc MMF už čerpá Lotyšsko a Maďarsko.

 

Přečtěte si také