Analytici renomovaných bank reagovali na hospodářské výsledky energetické skupiny ČEZ za loňský rok, které skončily pod očekáváním trhu, výrazným snížením cílové ceny akcií ČEZu. Od úterý, kdy firma výsledky hospodaření zveřejnila, reagovaly změnou cílové ceny, případně změnou doporučení na akcie ČEZu už čtyři banky.

Ve středu tak nově změnili cílovou cenu pro akcie ČEZu analytici americké investiční banky JP Morgan, kteří snížili cílovou cenu na 950 korun za akcii z původních 1 050 korun za akcii, investiční doporučení "neutral" ale ponechali. Hned v úterý reagovala také další americká banka - Citigroup, které kromě snížení cílové ceny z 1 100 na 850 korun za akcii změnila i investiční doporučení pro akcie ČEZu z původního "držet" na "koupit". Čtvrtá největší francouzská banka Natixis pak vydala ve středu investiční doporučení "koupit" a Komerční banka už v úterý také "koupit".

Energetická skupina ČEZ loni meziročně zvýšila čistý zisk na rekordních 47,4 miliardy korun. K zisku jí pomohly především meziročně vyšší ceny elektřiny. Výsledek byl ale nižší než zisk 48,2 miliardy, i než 48,6 miliardy korun, který předpokládal samotný ČEZ.

 

Přečtěte si také

 

Velká váha ČEZu v indexu PX

Právě akcie ČEZu mají na pražské burze maximální možnou váhu 25 procent v indexu PX, když jsou v Praze vůbec nejvíce obchodovány. Například v únoru měly akcie ČEZu 51,43procentní podíl na objemech obchodů pražské burzy, když se s nimi v Praze uskutečnily transakce v hodnotě 20,603 miliardy korun.

Jen pro srovnání - s akciemi Komerční banky, která v této statistice skončila v únoru druhá, proběhly obchody za 6,175 miliardy korun, s akciemi AAA Auto, jež byly nejméně obchodované, pak jen za 3,154 milionu korun. Akcie ČEZu ale minulý měsíc oslabily o 11 procent.

Akcie ČEZu ve středu na pražské burze posílily o 2,32 procenta na hodnotu 658,30 koruny za akcii, přičemž s nimi během seance bylo obchodováno za 673,736 milionu korun.