Britská centrální banka Bank of England (BoE) snížila ve čtvrtek hlavní úrokovou sazbu podle očekávání o 50 basických bodů na nové rekordní minimum 0,5 procenta. Britští centrální bankéři rovněž oznámili, že vynaloží na nákup aktiv 75 miliard liber, které bude financovat z rezerv. Samotná realizace by podle BoE mohla trvat až tři měsíce.

Analytici, které oslovila agentura Bloomberg, očekávali, že Bank of England sníží sazby o půl procentního bodu. Předpokládali také, že by BoE navíc mohla dostat od britského ministerstva financí povolení a limit pro tisknutí nových peněz a zvyšování peněžní nabídky, aby pomohla ekonomice v situaci, kdy jí dochází konvenční nástroje. Podle analytiků by limit mohl dosáhnout až 100 miliard liber (zhruba 3,53 bilionu korun).

Přečtěte si také

Velká Británie spadla v loňském roce do recese poprvé po dvaceti letech. BoE předpovídá, že se pokles v prvních několika měsících tohoto roku ještě zhorší. Největší hrozbou, která oddaluje zotavení, je podle BoE nedostatek peněz v ekonomice. BoE očekává ve dvouletém horizontu pokles inflace pod svůj dvouprocentní cíl, zároveň už delší dobu varuje před rizikem deflace, která by mohla vyvolat nebezpečnou negativní poptávkovou spirálu.

Centrální banka již začala opatrně od bank nakupovat korporátní dluhopisy v rámci programu "Asset Purchase Facility", nicméně tento nákup financovala vydáváním pokladničních poukázek. V únoru bankovní rada jednohlasně odhlasovala, že si od vlády vyžádá svolení k nákupu dluhopisů v rámci tohoto programu za použití nově vytvořených peněz, což by mělo povzbudit banky k poskytování úvěrů spotřebitelům a firmám a podpořit ekonomiku.

Potvrzení britské recese

Britská centrální banka v únoru snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na jedno procento. Chce tak britské ekonomice pomoci z recese a nižšími úroky z úvěrů motivovat spotřebitele a firmy k obnovení nákupů a investic.

Britská ekonomika zažila v posledním loňském čtvrtletí výrazný pokles, a oficiálně tak vstoupila do první recese od roku 1991. Revidované údaje hrubého domácího produktu potvrdily nelichotivý stav britské ekonomiky. Ta podle zpřesněných údajů loni klesla v posledním čtvrtletí meziročně o 1,9 procenta.

Předběžný údaj byl přitom optimističtější, než jaká byla skutečnost, protože podle něj činil pokles 1,8 procenta. Oproti třetímu čtvrtletí kleslo britské HDP o 1,5 procenta. Národní ekonomický institut nedávno také zhoršil předpověď vývoje britské ekonomiky. Z původního 0,9procentního propadu korigoval svůj odhad na 2,7 procenta.