Regulační úřady musí najít způsob ochrany finančního systému jako celku, nejen jeho části. Cílem je zabránit vypuknutí dalších krizí podobných té současné, která postihla světové ekonomiky a stáhla je do recese. Uvedl to v úterý před nevládní organizací Rady pro zahraniční vztahy šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

"Měli bychom revidovat regulační politiky a pravidla účtování, abychom zajistili, že nebudou způsobovat nadměrné výkyvy ve finančním systému a v ekonomice," řekl podle agentury Bloomberg Bernanke s tím, že si zákonodárci a regulátoři mají opět promyslet fungování všeho počínaje rezervami, které mají podniky tvořit na možné obchodní ztráty, a poplatky za pojištění vkladů.

 

 

Příliš velké firmy, které nemohou padnout

Centrální banka, ministerstvo financí i další regulátoři podle Bernankeho učiní všechny potřebné a vhodné kroky, aby zajistili, že banky budou mít potřebný kapitál na dobré fungování i v případě výrazného hospodářského poklesu.

"Vlády po celém světě musejí pevně a pokud bude třeba i koordinovaně postupovat v úsilí obnovit fungování finančního trhu a toku kapitálu. Udržitelného ozdravení ekonomiky nezvládneme, dokud se nám nepodaří stabilizovat finanční systém," upozornil Bernanke.

Enormní problém podle Bernankeho představují příliš velké firmy na to, aby je bylo možné nechat padnout. A právě tyto firmy budou podle Bernankeho v budoucnu potřebovat obzvláště přísný dohled. "Regulátoři potřebují pravomoc takové firmy převzít, jako má nyní Federální společnost pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance) v případě institucí, které přijímají vklady," zdůraznil šéf Fedu.