Spotřeba elektřiny v důsledku hospodářské krize může v tuzemsku klesat další tři roky, možná až pět let. Závisí to na rychlosti oživení ekonomiky. Neměl by to však být důvod pro omezení investic do obnovy a budování nových zdrojů, řekl na středečním energetickém kongresu ředitel úseku rozvoje ČEZ Jiří Feist.

Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) klesá spotřeba elektřiny od nástupu krize na podzim loňského roku.

Podle dřívějších odhadů odborníků měla růst spotřeba elektřiny zhruba o dvě procenta ročně. Loni zaznamenala růst o 1,2 procenta. Tuzemská ekonomika stále pociťuje dopady hospodářské krize a řada podniků má problémy s odbytem zboží. Firmy omezují výrobu, a to se zpětně projevuje také v odběru elektřiny.

Pokles pokračuje i v letošním roce. V lednu klesla spotřeba elektřiny o necelé jedno procento na 5,7 terawatthodiny. Podle předběžných údajů ČEZ únorová spotřeba klesla o více než pět procent. "Podniky stále omezují výrobu a proto klesá i jejich spotřeba," řekl ČTK tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle analytika Atlantik FT Petra Nováka se dá za celý letošní rok čekat propad spotřeby o tři procenta. Hlavním důvodem bude menší odběr podniků kvůli krizi. Největší tuzemská energetická společnost ČEZ očekává propad o tři až čtyři procenta.