Farmaceutické společnosti Zentiva loni klesl čistý zisk o 32,9 procenta na 948 milionů korun. Čisté tržby se zvýšily o 10,2 procenta na 18,4 miliardy korun hlavně díky růstu tržeb v Turecku, v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech SNS. Tržby i zisk jsou nižší hlavně kvůli kurzovým ztrátám. Firma o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.

"Podle očekávání jsme dosáhli značného zvýšení provozního zisku navzdory stále obtížnějšímu tržnímu prostředí. Za zlepšením provozních zisků stojí především růst tržeb a výrazný pokrok v celkové výkonnosti," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Jiří Michal.

V roce 2008 zvýšila Zentiva EBIT1 o 49,9 procenta na 3 251,4 milionů korun a volné peněžní toky o 44,6 procenta na 2 117,6 milionů korun zejména díky výraznému vylepšení všech provozních aspektů své činnosti, včetně integrace nedávno získaného tureckého podniku.

Hrubý zisk činil 10 880,0 milionů korun, což je meziroční nárůst o 11,1 procenta. Zásluhu na něm má především zvýšená výkonnost společnosti v kombinaci s vylepšeným produktovým portfoliem, které kompenzovaly nižší marže společnosti Eczacibasi-Zentiva.

Investiční výdaje za rok 2008 činily 1 242,4 milionů korun, tedy 6,8 procenta tržeb. Čistý dluh činil 11 519,5 milionů korun, což znamená meziroční pokles o 20,9 procenta.

97 procent akcií v rukou Sanofi-Aventis

Téměř 97 procent akcií Zentivy aktuálně drží francouzská farmaceutická firma Sanofi-Aventis. Ta usilovala o získání většiny od poloviny loňského roku, kdy podala dobrovolnou nabídku na převzetí. Firma nabízela 1150 korun za akcii.

Tím, že vlastnický podíl Sanofi na akciích Zentivy je vyšší než 95 procent, byly splněny podmínky pro zahájení procesu vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů podle nizozemských zákonů. Sanofi-Aventis chce zahájit tento proces v nejbližší době. Vedení Zentivy také již dříve uvedlo, že plánuje stažení akcií firmy z burz v Praze a Londýně. Cenné papíry se aktuálně prodávají kolem hranice 1150 korun za kus.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. V roce 2007 klesl čistý zisk firmy o 36 procent na 1,41 miliardy korun. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku.