Reakce české koruny po úterním oznámení vyslovení nedůvěry potvrdila ve středu podobný vývoj, jako když v pondělí oznámil demisi maďarský premiér. Ve středu ráno v úvodu obchodování koruna opět oslabila k 27,30 CZK/EUR, následně se vrátila do pásma 27,25-27,30 CZK/EUR, ale poté se opět vydala k horším hodnotám až na úroveň 27,42 CZK/EUR.

Kurz koruny k dolaru v reakci na vyslovení nedůvěry ve středu ráno oslabil na 20,37 CZK/USD, krátce po poledni ale koruna část svých ranních ztrát smazala a poskočila na úroveň 20,28 CZK/USD.

Řešení situace

Výraznější vliv pádu vlády na devizový trh však domácí ani zahraniční analytici neočekávájí. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Danida Marka je hlavní otázkou, kterou si kladou, řešení situace, respektive termín předčasných voleb.

Opozici se v úterý podařilo vyslovit nedůvěru vládě poprvé v samostatné historii České republiky. K opozici se připojili i potřební čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nimž získala přesně potřebných 101 z celkových 200 hlasů. Proti kabinetu hlasovali Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý z ODS a bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková.
 KURZOVNÍ LÍSTEK K 24.03.2009
 EMUEUR27,0200,727% 
 USAUSD19,9971,112% 

Dopad pádu vlády se může negativně projevit i na domácích finančních trzích. Zároveň může významně ovlivnit i situaci v celém regionu střední a východní Evropy.

Investoři by podle ekonomů opět mohli přestat rozlišovat mezi ekonomickou situací v jednotlivých zemích, které jsou rozdílně postiženy krizí.

Česko jako zbytek regionu?

Investoři mohou začít opět na region nahlížet jako na jednolitý celek, a to i pod vlivem nedávné rezignace maďarského premiéra Ference Gyurcsánye, upozorňují v akuálních komentářích situace ekonomové.

Před několika týdny kvůli podobné reakci investorů na region jako celek například prudce oslabovala česká koruna, i když česká ekonomika je v mnohem menších problémech než například maďarská. Právě proti jednotnému přístupu ke všem zemím regionu navíc nedávno na trhu slovně intervenovali tamní centrální banky včetně ČNB.

"V horizontu dalších měsíců může na českých trzích přituhnout za předpokladu, že politická nestabilita začne ohrožovat veřejné finance nebo se více vyostří politická situace také v sousedním Maďarsku. Celý region by tak v očích zahraničních investorů opět upadl v nemilost," upozornil analytik ČSOB Jan Čermák.

I podle Marka zvyšuje vyslovení nedůvěry vládě rizika negativních dopadů krize na domácí finanční trhy, neboť může negovat úsilí, které bylo v posledních týdnech vyvinuto na odlišení České republiky od zemí regionu střední a východní Evropy postižených krizí více. "Nyní má svůj neuralgický bod i česká ekonomika," dodal.