Problémy developerské společnosti Orco Property nabývají na obrátkách. Soud v Paříži vyhověl žádosti firmy a ve čtvrtek ji potvrdil soudní ochranu před věřiteli (Procédure de Sauvegarde), aby firma měla více času na provedení strategické, provozní a finanční restrukturalizace. Podle dostupných informací by mělo jít o soudní ochranu zhruba na šest měsíců. Informovala o tom firma.

Představenstvo firmy zároveň rozhodlo o urychlení plánu restrukturalizace navrženého managementem a zaúkolovalo management zahájením jednání s věřiteli a potenciálními investory. "Díky soudní ochraně před věřiteli bude mít management Orco Property Group čas potřebný k obnovení finančního zdraví skupiny a pokročení v jednáních, která jsme již zahájili s našimi finančními partnery," uvedl šéf Orca Jean-Francois Ott. 

Procédure de Sauvegarde je francouzské opatření, díky němuž firma může pokračovat v provozu, ale zároveň je na určitou dobu chráněna před nároky věřitelů. To by firmě mělo umožnit dokončit plán restrukturalizace. Procédure de Sauvegarde mohou využít jen firmy, které mohou prokázat, že jsou solventní a že soudní ochrana před věřiteli neovlivňuje autoritu managementu.

Problémy na realitním trhu

Developerské společnosti se už delší dobu potýkají s klesající poptávkou po bytech a nemovitostech. Hlavními důvody jsou dopady prohlubující se světové finanční krize, které se promítají do zpomalování ekonomik, zvyšující se nezaměstnanosti, lidé si tak všechny větší investice rozmýšlejí daleko více. Je to podobné problémům automobilek, které rovněž ve velkém pociťují klesající spotřebitelskou poptávku.

Současné problémy Orca nemohou mít na realitní trh podle ředitele společnosti Central Europe Holding Jiřího Pácala pro server iHNed.cz žádný zásadní vliv. "Zde se jedná o vnitřní problémy této společnosti a dopad globální krize, ne o problémy českého trhu jako takového. Navíc se o jejich problémech v poslední době více píše, ale známy jsou dlouhodobě," řekl v on-line rozhovoru pro server iHNed.cz Pácal.

Orco uvedlo, že se potýká s problémy při plánovaném odprodeji majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Orco mělo oznámit hospodářské výsledky za loňský rok začátkem minulého týdne. Kvůli neklidné situaci na realitních trzích a obtížnému přístupu k úvěrům však firma odložila oznámení výsledků až na 31. března.

Ochrana se nevztahuje na Česko

"Vyhlášená ochrana před věřiteli ve Francii má přímý dopad na mateřskou společnost obchodovatelnou na burze. Toto opatření se tudíž nevztahuje na české dceřiné společnosti," uvedl pro server iHNed.cz Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Také v českém insolvenčním právu je obdobná možnost obsažena v podobě tzv. moratoria. "Obecně platí, že jde o jeden z posledních kroků, kterým management může odvrátit úpadek a mít ještě po nějaký čas plnou kontrolu nad firmou a provést či dokončit nutná restrukturalizační opatření. Klíčový bude nepochybně postoj financujících bank," dodal Hrnčíř.

"Orco je silná společnost, která problémy vyřeší a na trhu setrvá," upozornil v on-line rozhovoru pro Patria Finance nedávno ředitel Central Group Aleš Novotný.

Developeři proti padající poptávce dělají, co mohou. Například právě Central Group nabízí k bytu auto zadarmo, Orco zase přišlo se slevou na pojištění bytu v hodnotě 30 procent, jak uvádí na svých internetových stránkách.

Předloni Orco vykázalo čistý zisk 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun). Například analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil odhadoval ztrátu Orco na 100,5 milionu eur. Analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal očekával propad až na úroveň 115,4 milionu eur.

Zastavené obchodování s akciemi Orca

Pražská burza kvůli ve čtvrtek pozastavila na celý den obchodování s akciemi i dluhopisy Orca. "Důvodem je emitentem zveřejněná informace o zahájení řízení na ochranu před věřiteli ve Francii. Obchodování bude pozastaveno pouze na dnešní den a zítra bude obnoveno, pokud burza neobdrží další zásadní informace," uvádí se na stránkách pražské burzy.

"Funguje to tak, že burza obvolá všechny market makery a zeptá se, zda jsou ochotni kótovat cenné papíry Orca. Pokud budou souhlasit tři z osmi, které s Orcem obchodují, burza obchody obnoví," uvedl pro server iHNed.cz makléř Patria Finance Martin Stuchlík. Například na pařížském trhu Euronext se s akciemi Orca neobchoduje už od pondělí 16. března.

Současné dění kolem Orco Property Group bude mít na cenu jejich akcií podle makléřů negativní efekt. Akciím Orca by mohlo podle Stuchlíka výrazně pomoci, kdyby se objevil nějaký silný investor. "Jinak se dá očekávat, že po obnovení obchodování půjdou akcie dolů až o desítky procent," odhadl Stuchlík. Akcie Orca zakončily ve středu obchodování na pražské burze růstem o 6,66 procenta na hodnotě 157,05 koruny za akcii.

Největším akcionářem firmy je v současnosti s pěti procenty investiční společnost Prosperita. Ta hodlá podíl dále navyšovat, ale současně údajně nechce Orco plně ovládnout. Zároveň bude usilovat o zástupce ve vedení společnosti.

Orco nyní prochází restrukturalizací. Propustilo zhruba 220 zaměstnanců, uzavřelo některé své kanceláře. Vedení firmy opustili dva klíčoví manažeři. Drobní akcionáři firmy založili sdružení s cílem ochránit své investice. Největším plánovaným projektem firmy je bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Společnost vlastní velké soubory nemovitostí také například v Berlíně a Moskvě.