Soud v Paříži vyhověl žádosti Orco Property Group a ve čtvrtek ji potvrdil soudní ochranu před věřiteli (Procédure de Sauvegarde), aby firma měla více času na provedení strategické, provozní a finanční restrukturalizace. Podle dostupných informací by mělo jít o soudní ochranu zhruba na šest měsíců. Informovala o tom firma.

České moratorium? Zatím není

Ochrana před věřiteli se však podle Michala Hrnčíře z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark vztahuje pouze na mateřskou společnost, nikoli například na její české dcery. "Zde by muselo být vyhlášeno moratorium podle českého insolvečního zákona. K ničemu takovému zatím nedošlo. Obvykle platí, že v takovém režimu firma nemá provádět jakékoli mimořádné, nestandardní kroky, ale má naopak poslední prostor pro nalezení řešení," uvedl pro server iHNed.cz Hrnčíř.

Podle něj obecně platí, že jde o jeden z posledních kroků, kterým management může odvrátit úpadek a mít ještě po nějaký čas plnou kontrolu nad firmou a provést či dokončit nutná restrukturalizační opatření. "Klíčový bude nepochybně postoj financujících bank," upozornil Hrnčíř.

Orco uvedlo, že se potýká s problémy při plánovaném odprodeji majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Orco mělo oznámit hospodářské výsledky za loňský rok začátkem minulého týdne. Kvůli neklidné situaci na realitních trzích a obtížnému přístupu k úvěrům však firma odložila oznámení výsledků až na 31. března. Například analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil odhaduje ztrátu Orco na 100,5 milionu eur. Analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal očekává propad až na úroveň 115,4 milionu eur.

Drobní akcionáři: Chceme změnu vedení

Sdružení minoritních akcionářů společnosti SOS Orco, jehož členové v současnosti disponují zhruba deseti procenty akcií, považuje žádost firmy o ochranu před věřiteli za potvrzení svých obav ze způsobu, jakým je společnost v posledních měsících řízena. "Dosud jsme se vždy snažili hovořit mírně a se snahou o dohodu, nechtěli jsme zbytečně zvyšovat napětí. Ale změna situace nás nutí prohlásit, že na valné hromadě na konci dubna budeme požadovat naprostou a důslednou změnu vedení firmy," uvedl předseda SOS Orco Luboš Smrčka v prohlášení, které má server iHNed.cz k dispozici. Sdružení vzniklo kvůli ochraně investic menších podílníků.

Pražská burza kvůli ve čtvrtek pozastavila na celý den obchodování s akciemi i dluhopisy Orca. Například na pařížském trhu Euronext se s akciemi Orca neobchoduje už od pondělí 16. března. Dění kolem firmy bude mít na cenu jejich akcií podle makléřů negativní efekt. Akcie Orca zakončily ve středu obchodování na pražské burze růstem o 6,66 procenta na hodnotě 157,05 koruny za akcii.

Podle SOS Orco růst ceny v posledních dnech, kdy v Praze dosáhly akcie Orca ceny vyšší než 157 korun za kus při relativně velkých objemech obchodů, ukazuje na snahu některých investorů zvýšit svůj podíl před valnou hromadou na konci dubna.

"Nemohu mluvit za naše jednotlivé členy, ale nevím o tom, že by některý z nich posiloval svoje pozice. Naše sdružení se soustřeďuje spíše na organizování drobných akcionářů do akceschopné skupiny. Jako sdružení nedisponujeme žádnými prostředky k tomu, abychom získávali vyšší podíl ve firmě," dodal Smrčka.