Německá Spolková rada, která je horní komorou tamního parlamentu, v pátek přijala zákon, díky němuž může vláda donutit akcionáře bank zasažených finanční krizí k prodeji jejich podílů. Vláda tak za určitých okolností může převzít kontrolu nad těmito finančními ústavy.

Zákon byl přijat především proto, aby vládní kabinet kancléřky Angely Merkelové mohl dočasně převzít kontrolu nad druhou největší hypoteční bankou Hypo Real Estate, které by bez státního zásahu hrozil bankrot. Informovala o tom agentura Reuters.

Převzetí Hypo Real Estate

První krok k ovládnutí Hypo Real Estate učinila vláda minulý týden, kdy se dohodla na odkupu 8,7 procenta jejích akcií. Banka se za loňský rok dostala do ztráty 5,38 miliardy eur před zdaněním, přičemž oznámila, že očekává ztrátu po dobu nejméně dvou let.

Německá vláda chce banku znárodnit a plně kontrolovat, což by mělo umožnit ozdravení a rekapitalizaci. Tím si také pojistí státní garance ve výši 87 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun), které dosud bance poskytla.

Vláda chce převzít kontrolu nad Hypo Real Estate co nejdříve právě prostřednictvím nově přijatého zákona, protože se jí nepodařilo dohodnout na odkupu zhruba 22 procent akcií od skupiny investorů v čele s americkou investiční společností J. C. Flowers.

"J. C. Flowers je otevřena konstruktivním jednáním. I nadále je odhodlána udržet si svou silnou pozici akcionáře. V návaznosti na rozhodnutí německé Spolkové rady si J. C. Flowers vyhrazuje právo vykonávat veškeré další možnosti, a to včetně právních postihů k ochraně zájmů svých investorů," uvádí společnost ve svém prohlášení.

Spolkový sněm, který je dolní komorou německého parlamentu, schválil zákon v březnu. Zákon je novelou loňského zákona o stabilizaci finančních trhů, která dává vládě pravomoc převzít kontrolu nad bankami, i jejichž krach by ohrozil stabilitu finančního systému.

Zákon určuje, že akcionářům bude vyplácena náhrada, jejíž hodnota se vypočítá průměrem hodnoty akcie v posledních dvou týdnech před znárodněním.