Mezinárodní agentura pro energii (IEA) opět snížila odhad vývoje poptávky ropy na letošní rok. Agentura ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou uvedla, že poptávka bude proti původním odhadům asi o jeden milion barelů slabší a měla by se pohybovat kolem 83,4 milionu barelů denně.

Za slabší poptávkou je především horší vývoj ekonomiky, než se agentura původně domnívala. Letošní poptávka by tak měla být o 2,4 milionu barelů denně slabší než loni.

IEA, která má sídlo v Paříži a působí jako poradce v otázkách energetické politiky pro vyspělé země včetně České republiky, předpověď na letošní rok opírá hlavně o hlubokou recesi ve vyspělých zemích. Agentura ale zároveň snížila odhad poptávky po ropě v rozvojových zemích, kde by se měla poptávka snížit poprvé po 15 letech, byť o 0,1 procenta.

Agentura uvedla, že rozsah poklesu globální ekonomiky se blíží situaci na začátku 80. let minulého století. Dosavadní vývoj podle analytiků IEA naznačuje, že oživení ekonomiky a s ním související růst poptávky po ropě zřejmě nelze čekat dříve než v příštím roce.

Málo ropné vyhlídky

V bohatých zemích, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), agentura předpovídá pokles poptávky po ropě o 760 000 na 45,2 milionu barelů denně. To by proti loňskému roku znamenalo pokles o 4,9 procenta. V rozvojových zemích mimo OECD snížila IEA odhad poptávky o 230 000 na 38,3 milionu barelů denně. Proti roku 2009 by to bylo o 0,1 procenta méně.

"I když je to pouze nepatrný pokles poptávky, ve skupině zemí, které stojí mimo OECD, bude první od roku 1994,"
uvedla agentura.

Ceny ropy na světových trzích dosáhly maxima loni v létě, kdy se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) přechodně prodával i za více než 147 dolarů. Ještě do konce roku ale cena barelu klesla ke 40 dolarům, a to v reakci na pokles poptávky v důsledku hospodářské krize.

Koncem března se cena začala zvyšovat, podle IEA je to ale díky nadějím, že se stav globální ekonomiky začne postupně zlepšovat. Nepříliš dobré základní údaje o stavu globální ekonomiky ale podle agentury v dalším růstu cen brání.