Na spotřebitelské úvěry, které si lidé berou nejen od bank, ale hlavně od soukromých nebankovních firem, by se měla vztahovat nejvyšší povolená hranice úrokové sazby. Kdo by ji překročil, vystavoval by se obvinění z lichvy podle trestního zákoníku. Obsahuje to návrh lidoveckých poslanců, který v pátek ve sněmovně představil předseda klubu KDU-ČSL Pavel Severa.

Nově by horní hranice roční ceny poskytnutého úvěru nesměla překročit sedminásobek lombardní sazby stanovené Českou národní bankou. Lombardní sazba činí v současné době 2,75 procenta, což by znamenalo, že úvěr nesmí být úročen víc než 19,25 procenta ročně. Lombardní sazbou jsou úročeny úvěry obchodních bank u centrální banky, které jsou jištěny cennými papíry

Sociální demokraté zase chtějí zavést novomanželské půjčky, studentské půjčky ze stavebního spoření nebo zvláštní podpory hypoték pro mladé učitele či lékaře ve vybraných regionech. Zároveň chtějí zvyšovat platy ve státní sféře, důchody nebo sociální minima, přičemž to často odůvodňují podporou spotřeby. 

Jde o ochranu spotřebitelů

Hlavním důvodem, proč poslanci KDU-ČSL tento návrh předkládají, je podle Severy snaha posílit ochranu spotřebitele před nekalými obchodními praktikami. Poukázal také na to, že pokud klient nesplácí půjčenou částku a splácí jen úrok, může si věřitel podle zvláštního zákona snížit daňový základ. Nově už by to nemělo být možné.

Návrh také projednal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten ho považuje za návrh, o kterém by se mělo diskutovat, uvedl Severa.

Opatření, spočívající v novele trestního i občanského zákoníku a zákona o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru z roku 2001, chce předložit ještě dnes. Je také přesvědčen, že by ho mohla schválit ještě současná sněmovna do předčasných voleb.

Svůj vlastní návrh připravuje také ČSSD. Exministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD se totiž nedávno vyjádřil, že do konce dubna chce s návrhem, který by řešil lichvu. Chceme například odstranit rozhodčí doložku, kterou spotřebitel podepíše v dobré víře a následně zjistí, že se nemůže obrátit na soud," prohlásil Sobotka. 

Lichvu dosud zákon definoval jako chování, ve kterém věřitel pro půjčky za vysoký úrok využívá například nižší rozumové vyspělosti žadatelů či jejich finanční tísně. Jedno z mála rozhodnutí, která vydal soud, je zhruba čtyři roky staré. Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že úroky čtyřikrát vyšší než v bance jsou proti dobrým mravům, a proto neplatné.