Celosvětové tržby z prodeje hudby v loňském roce klesly o více než osm procent na 18,42 miliardy dolarů (382 miliard korun) zejména kvůli propadu poptávky ve Spojených státech. Vyplývá to z údajů Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Hudební průmysl se v posledních letech potýká s poklesem tržeb v důsledku přechodu spotřebitelů k levnějším digitálním hudebním formátům, například MP3, a rozsáhlému pirátství v řadě zemí. Růst prodeje digitální hudby totiž nestačí kompenzovat výpadek tržeb z prodeje kompaktních disků.

Nárůst tržeb jen v Asii

Tržby z prodeje hudby ve Spojených státech se loni propadly o 19 procent. V Evropě tržby klesly o šest procent a v Latinské Americe o pět procent. Nárůst vykázala jen Asie, kde se však tržby zvýšily pouze o jedno procento, napsala agentura Reuters.

Celosvětové tržby z prodeje fyzických hudebních nosičů, jako jsou kompaktní disky, loni klesly o 15 procent na 13,83 miliardy dolarů. V USA se propadly téměř o třetinu a v Evropě o 11 procent. 

Tržby z prodeje digitální hudby, které zahrnují stahování skladeb z internetu, stouply v celém světě o 24 procent na 3,78 miliardy dolarů. V USA se zvýšily o 16,5 procenta na 1,78 miliardy dolarů.