Druhému největšímu výrobci aut v Japonsku Honda Motor klesl v loňském fiskálním roce zisk o 77,2 procenta na 137 miliard jenů (29,5 miliardy korun). Za slabými výsledky stál pokles poptávky po autech, automobilce se však díky snížení nákladů daří lépe než konkurentům doma i v zahraničí a překonala i svůj odhad z letošního ledna, podle kterého měl zisk činit 80 miliard jenů. Honda podle úterního prohlášení očekává zisk i v letošním roce.

Provozní zisk loni klesl o 80,1 procenta na 189,64 miliardy jenů. Příjmy se snížily o 16,6 procenta na 10,01 bilionu JPY.

Automobilka očekává, že se udrží v zisku i v letošním fiskálním roce, který začal v dubnu. Pomoci ji mají nižší náklady, které by měly vyrovnat negativní vliv silného jenu a propad globální poptávky po nových autech. Provozní zisk za celý rok má činit deset miliard jenů.

Přerušení výroby v květnu

Automobilka dodala, že ponechá uzavřenou svoji továrnu v britském Swindonu celý květen. Na 13 dní v květnu pak přeruší výrobu v šesti továrnách v Severní Americe.

V samotném posledním čtvrtletí automobilka vykázala provozní ztrátu 283 miliard jenů ve srovnání se ziskem 168,84 miliard jenů v období leden až březen 2008. Čistá ztráta činila 186,16 miliardy jenů proti zisku 25,43 miliardy jenů.

Pokles poptávky 

Automobilky po celém světě se potýkají s problémy kvůli ekonomické krizi, která prudce snížila poptávku po nových autech. Hondě se však daří krizi odolávat relativně dobře, hlavně díky vozům s nízkou spotřebou, výrobní flexibilitě a výrobě motocyklů. Honda je největším výrobcem motocyklů na světě.

Analytici očekávají, že domácí konkurent Toyota Motor naopak v letošním roce prohloubí svoji provozní ztrátu. Americké automobilky Chrysler a General Motors naopak dokončují své plány restrukturalizace, které jim buď zajistí státní finanční pomoc, nebo budou muset požádat o ochranu před věřiteli, napsaly agentury AP a Reuters.