Nejméně šest z devatenácti největších bank Spojených států nemá dostatečné zásoby kapitálu. Zprávy podle agentury Bloomberg pochází od zdroje, který spolupracuje na výsledcích zátěžových testů americké vlády.

Wall Street Journal vydal už v úterý zprávu o tom, že některé bankovní instituce budou zřejmě potřebovat navýšit svůj kapitál. Konkrétně jde třeba o Bank of America a Citigroup. Oběma obřím bankovním skupinám to sdělily americké regulační orgány na základě výsledků zátěžových testů, které uskutečnila v 19 velkých bankách americká centrální banka (Fed).

Bank of America by podle zjištění WSJ potřebovala nový kapitál v řádu miliard dolarů. Představitelé obou bankovních gigantů mají proti předběžným nálezům testů námitky a hodlají na zjištění detailně odpovědět.

Zátěžovými testy chtěli regulátoři zjistit, zda má 19 největších bank dostatečný kapitál na to, aby v příštích dvou letech mohly pokrýt ztráty z úvěrů v případě, že se ekonomika bude nadále propadat, nezaměstnanost se zvýší a ceny nemovitostí se budou i nadále snižovat. Výsledky zátěžových testů vláda představí v týdnu od 4. května.

Jako ohodnocení zdraví pacienta

Fed už minulý týden uvedl, že většina testovaných bank je kapitalizována dostatečně, avšak vysoké ztráty z hypoteční a úvěrové krize situaci zhoršily a omezily bankám schopnost úvěrování.
Banky, u kterých testy prokáží nedostatek kapitálu, budou mít šest měsíců na jeho doplnění ze soukromých zdrojů. Jiné budou muset přijmout další injekci veřejných peněz, čemuž se však řada z nich brání.

Zátěžové testy zavedlo v únoru americké ministerstvo financí. Jeho šéf Timothy Geithner to odůvodnil tím, že by měly přispět k růstu důvěry v klíčové americké bankovní ústavy a v obnovení stability finančního trhu. Geithner tehdy testy přirovnal k zátěžovým testům používaným lékaři k ohodnocení zdraví pacienta. Podle zákona však nelze výsledky zveřejňovat bez vládního souhlasu.