Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v ČR, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 560 korun. Proti loňskému roku je to o 320 korun méně. Rozhodla o tom středeční řádná valná hromada. Dividendový výnos je necelých 10 procent, neboť podle aktuálního kursu se akcie koncernu prodávají za 5400 korun.

Podle řádné účetní závěrky se meziročně loňské tržby firmy snížily o 2,116 miliardy Kč na 8,731 miliardy Kč a čistý zisk klesl o 890 milionů Kč na 1,534 miliardy. Na dividendách bude celkem vyplaceno 1,537 miliardy korun, proto budou na jejich výplatu použity ještě tři miliony korun z nerozděleného zisku minulých let.

Zisk i tržby klesly

Loňské konsolidované tržby, které vycházejí z konsolidovaných finančních výnosů Philip Morris ČR a jeho dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia, meziročně klesly o 4,5 procenta na 9,9 miliardy Kč. Členka představenstva Petra Dobešová na valné hromadě řekla, že pokles tržeb je důsledkem nepříznivého vývoje odbytu v Česku a měnového kurzu.

Pokles byl částečně kompenzován výrazně vyšším prodejem společnostem skupiny Philip Morris International (PMI) v rámci Evropské unie. "Při vyloučení vlivu měnového kurzu by byly tržby na úrovni roku 2007," řekla Dobešová.

Konsolidovaný provozní zisk se snížil o 11,3 procenta na 2,3 miliardy Kč. Konsolidovaný zisk po zdanění klesl o 14 procent na 1,7 miliardy Kč. Tento pokles byl částečně kompenzován snížením daně z příjmů právnických osob o tři procenta na 21 procent, uvedla Dobešová.

Objem domácího prodeje meziročně klesl o 34,5 procenta, tedy o pět miliard kusů cigaret. Byl to důsledek předzásobení obchodních partnerů koncem roku 2007 kvůli očekávanému zvýšení spotřební daně od 1. ledna 2008. Při vyloučení tohoto faktoru by se podle firmy její odbyt snížil o osm procent.
Kromě toho nižší spotřebu ovlivnilo také zvýšení cen a z nich vyplývající pokles přeshraničních prodejů, zejména do Německa, a nárůst nelegálních prodejů na českém trhu, dodala Dobešová.

Na Slovensku domácí odbyt vzrostl o 1,7 procenta, tedy o 0,1 miliardy kusů cigaret. Byl to důsledek toho, že se i po zvýšení spotřební daně od 1. ledna 2008 ještě doprodávaly výrobky s nižší daní, tedy levnější.

Dařilo se vývozu, domácí odbyt klesl

Celkové tržby z vývozu se meziročně více než zdvojnásobily. Způsobil to právě nárůst prodeje cigaret ostatním společnostem skupiny PMI. Na export šlo 14,4 miliardy kusů proti pěti miliardám v roce 2007. Celkem firma prodala 28 miliard cigaret proti 23,5 miliardy v roce 2007.

Podle Dobešové už mnohé z problémů negativně ovlivňující vývoj firmy odezněly. Především se jedná o růst spotřební daně v uplynulých čtyřech letech, který vedl ke zdražení cigaret a přechodu spotřebitelů k levnějším značkám. Trh se tím podle ní výrazně deformoval. "V současné chvíli nepředpokládáme žádné hrozby, které by vedly k nadměrnému předzásobení či k absorbování spotřební daně v rozsahu, který jsme zaznamenali v roce 2008," řekla Dobešová.

Firma podle ní letos očekává výrazný nárůst odbytu i zisku. Otázkou ale zůstává, jaké dopady na vývoj hospodaření bude mít globální ekonomická krize.

Valná hromada dnes zvolila na následující roční období nové orgány společnosti. Členy představenstva se stali Alvise Giustiniani, Daniel Gordon, Walter Veen, Ivo Slanina, Petra Dobešová a Andre Dahan. Do dozorčí rady byli zvoleni Mark Greer Saine, Paul Maas, Jiří Davídek a Antonis Koupparis. Za zaměstnance jsou jejími členy Petr Bubeníček a Jolana Peterková.