Evropský parlament ve středu rozhodl o zvýšení regulace bank. Europoslanci totiž schválili návrh směrnice o kapitálové přiměřenosti, která žádá přísnější dohled nad bankami nebo pravidla pro jejich vzájemné transakce. Návrh směrnice řeší například riziko, kterému jsou banky vystaveny při vzájemných obchodech. Chce omezit objem prostředků, jež si banky navzájem půjčují. EU si od těchto opatření slibuje zamezení zamrznutí finančních toků mezi bankami v případě, že se na trhu vyskytnou podobné potíže jako nyní.

Parlament tak posvětil návrh Evropské komise, která loni pro mezibankovní operace navrhla dvacetipětiprocentní limit, anebo alternativní hranici 150 milionů eur (čtyři miliardy korun). Záleží na tom, která hodnota je vyšší. EU chce též zpřísnit dohled nad bankami, které působí ve více státech, což by se dotklo i řady českých bank se zahraničními majiteli. V současnosti se regulátoři starají především o domácí bankovní trh, v budoucnu by se ale měli snadněji dostávat také k informacím z jiných členských států unie. V EU je přes 40 bank, které působí ve více státech unie.

Europoslanci také odsouhlasili vznik tzv. kolegií, která mají tvořit národní regulátoři, v českém případě tedy Česká národní banka. Kolegia by měla dohlížet na to, zda jsou pravidla finančního trhu aplikována shodně ve všech členských státech EU a jestli nejsou porušována. Tato kolegia by podle europoslanců měla být jen prvním krokem k integrovanému systému dozoru nad bankami.

Evropský parlament: Neoblíbený, ale vlivný - čtěte ZDE

EU změnila svůj rozpočet kvůli krizi. Zvýší výdaje - čtěte ZDE

Český ministr financí v demisi Miroslav Kalousek v úterý na zasedání ministrů financí v Bruselu řekl, že EU nyní prožívá nejhorší dny a týdny hospodářské recese. Evropská komise navíc počátkem týdne zveřejnila novou prognózu, podle níž se letos hospodářství evropské sedmadvacítky propadne o čtyři procenta. V recesi, přestože výrazně nižší, by podle předpovědi měla unie navíc zůstat i v příštím roce.