Oba americké vládní programy, které mají bankám pomoci zbavit se toxických aktiv a které jsou dalším krokem zákonodárců k ukončení nejhorší úvěrové krize desetiletí, by měly začít v červenci. Uvedl to podle agentury Bloomberg americký ministr financí Timothy Geithner.

Americké bankovní domy a finanční instituce, které si od státních úřadů vypůjčily peníze na zlepšení své finanční situace, vrátí z této pomoci během následujícího roku podle Geithnera zhruba 25 miliard dolarů (přes 486 miliard korun).

Stát podle Geithnera hodlá vrácené peníze využít na pomoc dalším institucím, které budou kapitálovou injekci potřebovat. To se ale nelíbí těm největším kritikům, kteří napadali poskytování státní pomoci bankám. Ti totiž požadují, aby se peníze vrátily do státní pokladny.

Vládní investiční program, který počítá i se zastoupením soukromých investorů, použije 75 až 100 miliard dolarů z vládních fondů k financování prodeje až bilionu nekvalitních hypotečních a dalších aktiv.

Rozšíření programů pro pomoc trhu

Podle Geithnera ministerstvu financí zbývá v programu TARP kolem 124 miliard dolarů z původních 700 miliard dolarů (ty schválil loni na podzim Kongres - pozn. red.), včetně 25 miliard dolarů očekávaných splátek během následujícího roku. V březnu přitom odhad činil asi 135 miliard dolarů.

Podle Geithnera jeho ministerstvo a americká centrální banka (Fed) očekávají rozšíření programů určených pro pomoc trhu s cennými papíry krytými aktivy, jako je současný TALF (Term Asset-Backed Securities Loan Facility) americké centrální banky.