Americký finanční ústav Bank of America chce ještě do konce letošního roku splatit asi 45 miliard dolarů (zhruba 875,2 miliardy korun), které si vypůjčil od vlády. Napsal to ve čtvrte britský ekonomický list Financial Times (FT). Snahu banky vrátit peníze dříve urychlil program na zvýšení kapitálu, uvedl list.

Největší banka Spojených států podle výše aktiv se nyní snaží získat asi 35 miliard dolarů (zhruba 680,7 miliardy korun). Peníze chce využít právě na zvýšení kapitálu a celý proces by podle informovaných zdrojů listu chtěla zakončit do září.

Banka na dobré cestě ke splacení 

Banka v úterý uvedla, že už se jí díky prodeji akcií podařilo získat asi 13,47 miliardy dolarů. Učinila tak významný krok ke splnění požadavku americké vlády. Ta na základě takzvaných zátěžových zkoušek vyžaduje, aby Bank of America a některé další finanční instituce zvýšily kapitál. Smyslem je ujistit se, že banky zvládnou i hlubší krizi, než je ta současná.

Pokud se vezme v úvahu i výnos 7,3 miliardy dolarů z prodeje části podílu v čínské bance China Construction Bank, tak už má Bank of America úkol splněn z více než poloviny. Vláda totiž požaduje, aby banka zvýšila kapitál o 33,9 miliardy dolarů.

FT rovněž píše, že Bank of America vede jednání také o prodeji některých dalších aktiv. Má jít o majetek, který netvoří hlavní část aktivit ústavu. List ale konkrétnější informace nesdělil.

Bank of America předpokládá, že by z prodeje aktiv mohla získat šest miliard až sedm miliard dolarů po zdanění. Na prodej by mohly být podíly v soukromé bance First Republic, ve společnosti Financial Data Services a v pojišťovně Balboa.

Ústav by také mohl vyměnit prioritní akcie v objemu devíti miliard dolarů a další minimálně dvě miliardy dolarů získat ze zisku z odložené daně.