Evropské akciové trhy a ceny ropy ve čtvrtek nezaznamenávají právě nejlepší den. Na burzách se totiž obchodování ve znamení vybírání zisků. Hlavním důvodem jsou negativní zprávy, které přišly ze zámoří.

Americká centrální banka (Fed) totiž snížila svou prognózu vývoje tamní ekonomiky, podle níž klesne americké hospodářství o 1,3 až dvě procenta, zatímco míra nezaměstnanosti se může vyšplhat až na deset procent. Další negativním impulsem pak byly výroky bývalého šéfa Fedu Alana Greenspana, podle kterého je americký bankovní sektor nadále rizikový. A do třetice pak byla zpráva ratingové agentury S&P, která snížila výhled Velké Británie na "negativní" ze "stabilní" kvůli příliš rychle rostoucímu národnímu dluhu.

Investoři tak po těchto zprávách vsadili více na jistotu a začali vybírat své zisky. Ztrátami jsou nejvíce zasaženy především bankovní tituly. Například belgická banka KBC oslabuje odpoledne o více než pět procent, německá Commerzbank zhruba 4,5 procenta, britská Barclays zhruba o 2,5 procenta.

Nejvýrazněji z evropských hlavních trhů ztrácí londýnská burza, která krátce před 15. hodinou oslabovala o zhruba 2,2 procenta, přičemž jsou ztráty relativně rovnoměrně rozděleny mezi všechny tituly.

Padají i ceny ropy

"Britská FTSE 100 je na tom ze všech západoevropských trhů nejhůře, protože se jí na rozdíl od ostatních burz více přímo dotýká snížení výhledu Velké Británie agenturou S&P," uvedl pro server iHNed.cz makléř Patria Finance Josef Kohout.

Ztrácejí ale i další burzy, například německá a pařížská klesají o zhruba dvě procenta, varšavská a vídeňská o necelá dvě procenta, pražský trh oslabuje o více než 1,5 procenta.

Podobně jako akciové trhy reagovaly na zprávy ze zámoří i světové ceny ropy, které srážejí dolů z jejich půlročního maxima především Greenspanovy výroky. Spojené státy americké jsou totiž celosvětově největším spotřebitelem energií. Vzrostla tak obava, že by se nemusela hned tak brzy nastartovat poptávka po ropě. To se odráží především ve futures kontraktech na ropu s dodáním v červnu, které klesly o 2,5 procenta na 60,51 dolaru za barel.