Světové investice do průzkumu a produkce ropy a zemního plynu se v letošním roce sníží o 21 procent, tedy o téměř 100 miliard dolarů. Hlavním důvodem je pokračující hospodářská krize. Informovala o tom v neděli v Římě, kde se sešli ministři energetiky zemí G8, Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Ministři v Římě diskutují o tom, jak vysoká má být cena ropy, aby se v odvětví investovalo a nedostatek ropy v budoucnu neohrozil oživování světové ekonomiky. Aby se investice do nové těžby udržely dlouhodobě, je podle producentských zemí potřeba, aby ropa stála 75 dolarů za barel. Proti páteční ceně 61 dolarů, to představuje zdražení zhruba o 23 procent.

IEA připomněla, že od loňského října do letošního dubna se odložilo nebo definitivně zastavilo přes 20 velkých těžebních projektů, a to do ropy i plynu. Celková investice do nich by přesáhla 170 miliard dolarů.

Dalších 35 projektů se odložilo nejméně o rok a půl. IEA předpokládá, že nejvíce klesnou investice do těžby v zemích, které nejsou členy kartelu OPEC.