Lídři největších rozvíjejících se zemí světa - Brazílie, Ruska, Indie a Číny, které tvoří uskupení známé pod zkratkou BRIC, budou tento měsíc na summitu v Rusku zřejmě diskutovat o vytvoření nové nadnárodní měny, což by mělo oslabit jejich závislost na americkém dolaru. Uvedla to v úterý mluvčí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

"Nevylučuji, že představa ruského prezidenta o vytvoření nadnárodní měny a o postavení rublu jako světové rezervní měny bude předmětem diskuse" řekla Natálie Timaková.

Při otázce, zda bude summit zahrnovat jednání o způsobu jak snížit závislost na dolaru, Timaková dodala: "Pokud některý z účastníků tuto otázku navrhne, nevylučuji to".

Konec závislosti na dolaru

Rusko nedávno navrhlo vytvořit novou světovou rezervní měnu, kterou by vydaly mezinárodní finanční instituce. Účelem jejího vytvoření by mělo být právě snížení závislosti na dolaru.

Vedoucí sdružení BRIC se sejdou v Rusku 16. června, co bude jejich první jednání od doby, kdy propad světové ekonomiky zasáhl jejich hospodářství, které byly dříve hlavním tahounem globálního růstu. Podle Timakovej je programem nadcházejícího summitu hlavně světová ekonomická krize a návrhy zúčastněných zemí, jako se z ní dostat.

Ekonomové však na změnu hlavní měny moc nespěchají. Podle nich se měna nedá změnit ze dne na den. "Zatím si netroufám říci, zda se USA z krize dostane v silně oslabené kondici a dolar čeká pád," uvedl bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, který v současnosti pracuje pro poradenskou společnost Deloitte.

"Nelze podcenit poměrně velkou flexibilitu americké ekonomiky a nepochybnou kvalitu řady amerických firem," dodal.