Premiér Jan Fischer očekává vstup České republiky do eurozóny v druhé polovině dekády, návrat k růstu v roce 2010 bude podle něj obtížný. Premiér to uvedl ve středu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Česká republika zatím nemá stanovený žádný pevný termín přijetí eura. Fischer zároveň zopakoval, že jeho kabinet stanovovat termín zavedení eura nebude. "Jde o politické rozhodnutí, které by měla učinit až nová vláda, která vzejde z parlamentních voleb," upozornil Fischer.

Fischer není jediným členem úřednické vlády, který se ve středu k přijetí eura vyjadřoval. Ministr financí Eduard Janota uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz, že nevidí šanci na dřívější vstup do eurozóny než v roce 2015. "Musím přiznat, že v dané chvíli jsem pesimista a nevidím šanci vstupu do eurozóny před rokem 2015. Samotné splnění tzv. maastrichtských kritérií bude velmi složité a možná bude i bolet," řekl Janota.

Niedermayer: Euro bychom měli přijmout co nejdříve

Podle Janoty Česko teoreticky mohlo požádat o vstup do procedury přijetí eura na základě výsledků roku 2006, respektive 2007, kdy jsme plnili maastrichtská kritéria v požadované úrovni.

"Smyslem vstupu do eurozóny ale není jenom v určitý moment splnit kritéria, my musíme garantovat udržitelný vývoj v dlouhém období a musíme být konkurenceschopní i v jiných oblastech než v těch, které požaduje Maastricht," uzavřel Janota.

Podle bývalého viceguvernéra České národní banky (ČNB) Luďka Niedermayera je stále ještě teoreticky reálnou možností i rok 2013. "O tomto termínu by bylo možno dokonce rozhodnout až v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku, kdy by mělo být jasnější, jak si naše ekonomika stojí. I přes to, že nyní neobvykle stabilní a poměrně slabý kurz ekonomice pomáhá, nic neměním na svém názoru, že bychom měli euro rychle přijmout," uvedl v pondělním on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz Niedermayer.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 3,4 procenta. Jde o nejvyšší čtvrtletní meziroční pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii. České hospodářství naposledy meziročně reálně kleslo před více než deseti lety, ve čtvrtém čtvrtletí roku 1998. K dosud nejvyššímu meziročnímu propadu v historii samostatné České republiky nicméně došlo v posledním čtvrtletí roku 1997, kdy tuzemské HDP kleslo o 2,1 procenta. Za celý loňský rok česká ekonomika vzrostla o 3,2 procenta.

Pokud jde o odhad vývoje české ekonomiky, ministerstvo financí ve své poslední prognóze z konce dubna uvedlo, že očekává v letošním roce propad hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta, v příštím roce pak počítá s růstem o 0,8 procenta. ČNB oproti tomu předpovídá pro letošek českému hospodářství pokles o 2,4 procenta a v příštím roce růst o 1,4 procenta.