Země východní Evropy by měly vážné problémy, pokud by se západoevropské banky stáhly z regionu. Je proto potřeba podniknout akce, které tyto ústavy v regionu udrží. Uvedla to ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Piroska Nagyová.

Řada evropských bank považovala střední a východní Evropu za klíčový prostředek k zajištění svého růstu. S nástupem ekonomické krize se však tyto investice začaly jevit jako velmi rizikové, zvláště kvůli nárůstu objemu špatných úvěrů a poklesu kurzu místních měn. Problémy v regionu pak vážně poškodily celkový výkon bank. Začaly proto sílit obavy, že banky aktivní ve více zemích by si mohly začít vybírat, kterou z divizí finančně podpoří a slabší země opustit.

Západoevropské banky kontrolují velkou část východoevropského finančního systému. "Pokud by se jedna nebo dvě z nich začaly stahovat z regionu, region půjde k zemi," řekla Nagyová.

Pokračuje se v investicích

EBRD, Světová banka a Evropská investiční banka v únoru odstartovaly úvěrový program v objemu 25 miliard eur (654,7 miliardy Kč), který má poskytnout bankám rychlé a rozsáhlé finance. EBRD minulý měsíc uvedla, že investuje 432,4 milionu eur do divizí italské banky Unicredit ve střední a východní Evropě. Současně uvedla, že jedná i s dalšími bankami ze západní Evropy o podobných dohodách.

EBRD také v květnu revidovala dolů svůj odhad vývoje ekonomiky v rozvíjejících se evropských zemí na letošní rok. Banka nyní čeká pokles HDP o 5,2 procenta místo původního růstu o 0,1 procenta. Nagyová dodala, že první čtvrtletí bylo velmi špatné. Nyní se již sice objevují první záblesky naděje, avšak banka není přesvědčena, že tyto země již mají to nejhorší za sebou, napsala agentura Reuters.