Americké ministerstvo financí plánuje zřízení investičního fondu za přispění státu i soukromých investorů, který by odkupoval toxické cenné papíry. Fond by měl mít k dispozici ze soukromých i státních zdrojů 20 miliard dolarů (368,8 miliardy Kč). Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Ministerstvo plánuje vybrat devět soukromých fondů, z nichž každý poskytne do nového programu PPIP (Public-Private Investment Program) 1,1 miliardy dolarů. Zbytek dodá ministerstvo z peněz daňových poplatníků.

Zdroj však uvedl, že doba zahájení programu je zatím nejistá. Mluvčí ministerstva se ke zprávě odmítl vyjádřit. Ještě koncem května ale Geithner tvrdil, že s odkupem toxických aktiv se začne v červenci.

PPIP je důležitou součástí snah vlády prezidenta Baracka Obamy podpořit křehký bankovní sektor a vyčistit rozvahy bank od toxického majetku, který jim způsobil obrovské ztráty, přinutil banky omezit poskytování úvěrů a nahlodal důvěru ve finanční systém.

Bilion dolarů nebude třeba

Předběžný náčrt plánu poskytl ministr financí Timothy Geithner již v únoru, tehdy se však nesetkal pozitivní odezvou na trhu. Detaily plánu oznámil Geithner v březnu a jeho součástí byl i plán odkoupit cenné papíry a úvěry za pomoci veřejných a soukromých peněz v objemu až jednoho bilionu dolarů.

Od té doby se však očekávání celkového objemu odkupu majetku snížilo, protože banky zjistily, že se jim daří získat soukromý kapitál na majetkových a dluhových trzích i bez prodeje nelikvidních cenných papírů.

Zdroj dodal, že velikost plánu byla snížena kvůli nedostatku zájmu o prodej ze strany bank a finančních firem a obezřetnosti případných soukromých investorů. Ti se obávají hlavně případných dodatečných regulací od vlády. Bankám pomohlo nedávné oživení finančních a bankovních akcií, které posílilo jejich rozvahy a snížilo potřebu prodat toxický majetek za nízké ceny.